Błaszczak: w 2019 r. MON złoży w polskim przemyśle zbrojeniowym zamówienia o wartości 6,8 mld zł

Technologie
Błaszczak: w 2019 r. MON złoży w polskim przemyśle zbrojeniowym zamówienia o wartości 6,8 mld zł
PAP/Piotr Polak

Zamówienia kierowane przez Ministerstwo Obrony Narodowej do polskiego przemysłu zbrojeniowego są wyższe niż kilka lat temu; w tym roku ich wartość osiągnie ponad 6,8 mld zł - mówił w poniedziałek w Fabryce Broni "Łucznik" w Radomiu szef MON Mariusz Błaszczak.

W poniedziałek w Fabryce Broni "Łucznik" w Radomiu zostały podpisane aneksy do dwóch umów na dostawy broni strzeleckiej dla Wojska Polskiego. Zwiększają one zamówienia na karabinki MSBS GROT oraz pistolety VIS 100.

 

Szef MON podkreślił w poniedziałek, że zarówno karabinki MSBS Grot, jak i pistolety Vis 100, to bardzo dobra broń polskiej konstrukcji, wytwarzana przez polski przemysł zbrojeniowy w Fabryce Broni "Łucznik" w Radomiu.

 

Co trzeci polski żołnierz będzie wyposażony w najnowocześniejszy karabinek GROT

 

Błaszczak zaznaczył, że podpisane w poniedziałek aneksy zwiększają zamówienia Wojska Polskiego na tę broń. Jak mówił, dodatkowo w Fabryce Broni w Radomiu, WP zamówiło 18 tys. karabinków MSBS GROT i 2 tys. pistoletów Vis 100.

 

- To oznacza, że do 2022 roku co trzeci polski żołnierz będzie wyposażony w najnowocześniejszy karabinek GROT polskiej produkcji; to oznacza, że jeszcze w tym roku zwiększone zostaną dostawy dlatego, że aneks właśnie tak stanowi. Jeszcze 4 tys. egzemplarzy karabinków w tym roku zostanie wyprodukowanych i dostarczonych do WP i 2 tys. pistoletów - powiedział szef MON.

 

Minister obrony podkreślił, że zamówienia kierowane przez MON do polskiego przemysłu zbrojeniowego są wyższe niż kilka lat temu. - Z reguły przez ostatnie lata zamawiano w polskim przemyśle zbrojeniowym zamówienia o wartości 3,5 mld zł, 3,7 mld zł. W 2018 roku były to 3,961 mld zł, w tym roku - możemy już mówić o tych zamówieniach, bo mamy już koniec września - WP, MON zamówi w polskim przemyśle zbrojeniowym kontrakty o wartości 6,851 mld zł - powiedział Błaszczak.

 

Zamówienia w rodzinnym przemyśle

 

Wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz podkreślił, że resort obrony narodowej lokuje zamówienia dla polskiej armii w rodzinnym przemyśle zbrojeniowym. - Ten portfel zamówień już dziś jest okazały, bo to nie tylko MSBS 5,56, to nie tylko Vis, ale za chwilę pewnie karabin wyborowy, a przed nami także negocjacje, które będą toczyły się w przyszłym roku odnośnie umowy wieloletniej, tak aby ten łańcuch dostaw dla polskiej armii był ciągły i abyśmy odchodzili od sprzętu postsowieckiego – powiedział Skurkiewicz.

 

Zdaniem wiceszefa MON karabin MSBS 5,56, ze względu na nowoczesną konstrukcję, ma szanse wejść także na wyposażenie sojuszniczych armii. - Tak żebyśmy mogli powiedzieć, że nie tylko przezbrajamy polskie wojsko, ale również przezbrajamy armie naszych sojuszników, szczególnie na wschodniej flance NATO – stwierdził Skurkiewicz.

 

Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. dyw. Wiesław Kukuła podkreślił, że wyposażenie polskiej armii staje się coraz nowocześniejsze. - Prawie 11 tysięcy nowych polskich żołnierzy swoje nawyki w zakresie szkolenia ogniowego nie zbudowało już na rodzinie karabinków radzieckich AK-47, ale właśnie na konstrukcji zaprojektowanej i wyprodukowanej w Polsce (karabinek Grot 5,56) – powiedział gen. dyw. Kukuła.

 

Dodał, że obecnie prowadzone są negocjacje dotyczące zakupu kolejnego produktu radomskiej fabryki – karabinka wyborowego 7,62. - To jest karabinek, który w dużej mierze zapewni nam przewagę taktyczną; dzięki swojej celności, parametrom, również dzięki temu, że nasycimy nim go oddziały wojsk lądowych i WOT – stwierdził gen. dyw. Kukuła.

 

Aneksy

 

Pierwszy z podpisanych w poniedziałek aneksów dotyczy umowy z września 2017 r. na dostawę karabinków MSBS Grot dla Wojsk Obrony Terytorialnej. Pozwala on na dostawy 18 tys. sztuk broni. Zamówienie ma zostać zrealizowane w latach 2020-2022.

 

Drugi aneks wiąże się z umową z grudnia 2018 r. na produkcję pistoletów samopowtarzalnych Vis 100. Zgodnie z nowymi uzgodnieniami, do końca 2019 r. "Łucznik" zwiększy liczbę wyprodukowanych pistoletów Vis 100 z ok. 1,3 tys. do ponad 3 tys. Łącznie do 2022 r. fabryka dostarczy Siłom Zbrojnym RP prawie 20 tys. pistoletów Vis 100.

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie