"Jewish Insider": Duda obwinia Izrael za antysemickie ataki w Polsce. Rzecznik prezydenta dementuje

Świat
"Jewish Insider": Duda obwinia Izrael za antysemickie ataki w Polsce. Rzecznik prezydenta dementuje
Twitter./Kancelaria Prezydenta

"Jewish Insider" na swojej stronie internetowej podał, że na środowym spotkaniu ze środowiskami żydowskimi w Nowym Jorku, prezydent Andrzej Duda mówił o winie Izraela za ataki antysemickie w Polsce. Rzecznik prezydenta zdecydowanie zdementował te doniesienia.

W tekście zatytułowanym "Polski prezydent mówi, że Izrael jest odpowiedzialny za ostatnie antysemickie ataki w Polsce" portal - powołując się na kilku uczestników środowego spotkania z liderami żydowskiej społeczności w USA - poinformował, że Duda wyraził ubolewanie z powodu braku przeprosin ze strony Izraela za wypowiedzi na temat udziału Polski w Holokauście.

"JI" przypomniał w tym kontekście wypowiedź izraelskiego ministra spraw zagranicznych Israela Kaca z początku roku, gdy powiedział m. in., że "Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki".

Duda na spotkaniu w konsulacie - donosi "JI" - miał również powiedzieć, że w Polsce doradzono mu, by nie jechał do Izraela, dopóki Kac za ten komentarz nie przeprosi.

 


Portal nie podał cytatu, a jedynie omówił rzekome wypowiedzi prezydenta Dudy.

Doniesienia zdementował w piątek rzecznik prezydenta RP. "Cytat jest nie tylko niedokładny. To po prostu nieprawda" - napisał Błażej Spychalski. Podkreślił, że Duda "nigdy nie powiedział, że »Izrael jest odpowiedzialny za ostatnie antysemickie ataki w Polsce«" oraz że "wszyscy uczestnicy wspomnianego spotkania mogą to potwierdzić". Zdaniem Spychalskiego portal "to wymyślił".

Według rozmówców "JI" podczas spotkania doszło też do sporu między ocalałym z Holokaustu, odznaczonym Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi RP Edwardem Mosbergiem a rabinem Shmuleyem Boteachem. Mosberg miał zgodzić się ze słowami prezydenta Dudy i powiedzieć, że to Żydzi z Izraela "tacy jak Israel Kac" są odpowiedzialni za wzrost antysemityzmu. Według źródeł portalu Boteach miał przerwać wypowiedź Mosberga. 

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie