Para prezydencka spotkała się z przedstawicielami środowisk żydowskich. "Nie było tematów tabu"

Świat
Para prezydencka spotkała się z przedstawicielami środowisk żydowskich. "Nie było tematów tabu"
PAP/Radek Pietruszka

Para prezydencka Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda spotkała się w środę w Nowym Jorku z przedstawicielami środowisk żydowskich w USA. Rozmowa odbyła się w przyjaznej atmosferze, ale była też bardzo szczera; nie było tematów tabu - przekazał konsul generalny RP Maciej Golubiewski. W środę wieczorem lokalnego czasu wizyta w USA została zakończona.

- W konsulacie generalnym RP w Nowym Jorku odbyło się spotkanie pary prezydenckiej z szerokim spektrum przedstawicieli amerykańskiej disapory żydowskiej" - powiedział konsul generalny RP w Nowym Jorku Maciej Golubiewski. Jak zaznaczył, spotkania takie są organizowane przez polski konsulat generalny już tradycyjnie od wielu lat podczas wizyt prezydenta RP w USA.

 

- Spotkanie odbyło się w bardzo przyjaznej atmosferze, podkreślającej unikatowość relacji polsko-żydowskich. Odbyła się też rozmowa na tematy bieżące w tych relacjach; podkreślone zostały wyjątkowo dobre związki Polski z Izraelem a także ważna rola, jaką odgrywa Polska w opiekowaniu się dziedzictwem żydowskim w Polsce - powiedział Golubiewski.

 

"Nie było tematów tabu"

 

Jak zaznaczył, rozmowa odbyła się w przyjaznej atmosferze, ale była też bardzo szczerą rozmową, obejmująca całe spektrum tematów.

 

- Nie było tematów tabu, wszyscy mówili w sposób otwarty, a to przełożyło się na przyjazną atmosferę; atmosferę wzajemnej szczerości, ale też wyrozumiałości i zrozumienia wrażliwości obydwu stron - zaznaczył polski dyplomata.

 

Dodał, że - prezydent w sposób jednoznaczny przedstawił polską wrażliwość, jeżeli chodzi o relacje polsko-żydowskie, co było przyjęte z dużym zrozumieniem.

 

Konsul poinformował, że podczas rozmowy nie pojawiła się kwestia mienia żydowskiego w Polsce.

 

Spotkanie trwało około godziny; obecnych było na nim około dwudziestu przedstawicieli amerykańskich organizacji żydowskich.

 

Pokój, ochrona środowiska i dobrobyt

 

Udział w 74. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ był głównym celem wizyty polskiego przywódcy w USA. Andrzej Duda zabrał głos w debacie generalnej w nocy z wtorku na środę. Wystąpienie prezydenta koncentrowało się wokół trzech tematów: pokój, ochrona środowiska i dobrobyt.

 

W poniedziałek polski przywódca spotkał się z prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem. Podczas spotkania prezydenci USA i Polski podpisali deklarację na temat pogłębiania współpracy obronnej. Dokument zawiera ogólne uzgodnienia co do lokalizacji stacjonowania dodatkowych żołnierzy w ramach planowanej zwiększonej obecności wojskowej USA. Duda i Trump wyrazili też przekonanie, że w niedługim czasie Polska zostanie objęta programem ruch bezwizowego.

 

W środę prezydent Duda brał udział m.in. w spotkaniu w siedzibie ONZ, poświęconym intensyfikacji działań mających na celu wdrożenie celów Agendy na rzecz Zrównoważonego Rozwoju, a także w debacie w związku z 30. rocznicą przyjęcia przez Zgromadzenie Ogólne ONZ Konwencji Praw Dziecka. Polska była inicjatorem prac nad tym dokumentem.

 

W czasie pobytu w ONZ prezydent Duda odbył też spotkania bilateralne m.in. z prezydentem Korei Płd. Mun Dze Inem, prezydent Estonii Kersti Kaljulaid, prezydentem Finlandii Sauli Niinisto, a także z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem. Jak poinformował, rozmawiał też krótko z prezydentem Brazylii Jairem Bolsonaro, którego zaprosił do złożenia wizyty w Polsce.

 

Para prezydencka spotkała się też w New Britain, w stanie Connecticut, z przedstawicielami amerykańskiej Polonii.

dc/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze