Wniosek o tymczasowe aresztowanie radnego z Obornik Wlkp.

Polska
Wniosek o tymczasowe aresztowanie radnego z Obornik Wlkp.
UM Oborniki Wlkp.

Prokuratura złożyła do sądu wniosek o tymczasowe aresztowanie radnego Obornik Wlkp. zatrzymanego przez CBA za przyjęcie łapówki. Mężczyzna miał dostać łącznie 100 tys. zł za pomoc w budowie osiedla – poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Poznaniu.

- Przedsiębiorca chciał wybudować zespół budynków wielorodzinnych w miejscowości Kowanówko. Żeby je wybudować, potrzebny był stosowny plan miejscowego zagospodarowania przestrzennego, a żeby ten plan był odpowiedni doszło do korupcji – powiedział w czwartek rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Poznaniu Michał Smętkowski.

 

Radny nie przyznał się do winy, złożył wyjaśnienia. Prokuratura nie chce informować o ich treści. - Radny usłyszał dwa zarzuty – powoływania się na wpływy w zamian za korzyść majątkową i uzależnienia wykonania czynności służbowej w zamian za korzyść majątkową. W sumie otrzymał 30 tys. zł. – poinformował prokurator. Dodał, że mężczyzna za pomoc przedsiębiorcy miał dostać łącznie 100 tys. zł.

 

Grozi mu do 10 lat więzienia

 

Pawłowi D. grozi do 10 lat więzienia, prokuratura skierowała do sądu wniosek o jego tymczasowe aresztowanie na trzy miesiące.

 

Druga zatrzymana przez CBA osoba pośredniczyła w kontaktach między radnym, a przedsiębiorcą, który chciał zbudować osiedle. - Pośrednik przyznał się, złożył wyjaśnienia, zastosowano wobec niego dozór policji i poręczenie majątkowe – powiedział Smętkowski i dodał, że pośrednikowi grozi do 8 lat pozbawienia wolności.

 

W środę CBA poinformowało o zatrzymaniu dwóch osób w związku z korupcyjnym procederem "powoływania się na wpływy w instytucjach samorządowych w Obornikach".

 

Zatrzymany po przyjęciu 20 tys. zł

 

CBA przekazało w komunikacie, że radny miejski z Obornik Wlkp. został zatrzymany "w chwilę po przyjęciu 20 tys. zł łapówki". Wcześniej Paweł D. miał przyjąć 10 tys. zł w zamian za "załatwienie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w sposób umożliwiający przeprowadzenie inwestycji budowlanej przez firmę z województwa wielkopolskiego". 

jm/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze