Polscy europosłowie szefami delegacji PE do spraw relacji z Ukrainą, Rosją, Białorusią i RPA

Świat
Polscy europosłowie szefami delegacji PE do spraw relacji z Ukrainą, Rosją, Białorusią i RPA
Polsat News

Witold Waszczykowski, Ryszard Czarnecki, Robert Biedroń oraz Magdalena Adamowicz zostali w czwartek wybrani na szefów delegacji Parlamentu Europejskiego ds. relacji z Ukrainą, Rosją, Białorusią i RPA. Jak informuje korespondentka Polsat News w Brukseli Dorota Bawołek, na czele delegacji ds. USA prawdopodobnie stanie Radosława Sikorski.

Europarlament ma w tej kadencji 44 delegacje międzyparlamentarne. Będą się one zajmowały utrzymywaniem stosunków z parlamentarzystami w innych krajach, regionach i organizacjach. Odpowiadają za promowanie podstawowych wartości UE: demokracji, poszanowania praw człowieka i podstawowych wolności oraz praworządności.

 

 

"Cieszę się, że doceniono mnie w Europie"

 

Były minister spraw zagranicznych, europoseł Witold Waszczykowski został wybrany na szefa delegacji Parlamentu Europejskiego ds. relacji z Ukrainą. 

 

"Dziękuję za wybór na szefa delegacji PE ds. relacji z Ukrainą. To już druga moja funkcja w PE. To uznanie dla moich działań dyplomatycznych jako Ministra Spraw Zagranicznych. Cieszę się, że w Europie doceniono mnie. Wszystko dla Ojczyzny" - napisał Waszczykowski na Twitterze. Wyboru dokonali członkowie delegacji.

"Duży prestiż, duże wyzwanie"

 

Europoseł Ryszrd Czarnecki został wybrany na szefa delegacji Parlamentu Europejskiego ds. relacji z Rosją. - Bardzo się cieszę, że Polacy objęli dwa kluczowe stanowiska, gdy chodzi o unijną politykę wschodnią, kreowaną przez Parlament Europejski. To ważne, żeby ten Polski głos w ramach UE był mocno słyszany. Polska poprzez Unię i europarlament może więcej uzyskać, kształtować politykę Brukseli w kwestii polityki wschodniej. (...) Duży prestiż, ale też duże wyzwanie - powiedział  Czarnecki.

 

Jak dodał, wcześniej Polacy bywali szefami tych delegacji, ale nigdy się nie zdarzyło, żeby byli szefami obu jednocześnie. 

 

 

"Przestrzeganie praw człowieka"

 

Europoseł Robert Biedroń (S&D) został w czwartek przewodniczącym delegacji Parlamentu Europejskiego do spraw relacji z Białorusią. Delegacja rozpocznie swoją pracę podczas pierwszego posiedzenia pod koniec listopada.

 

 

Nominując lidera Wiosny na to stanowisko, eurodeputowany Leszek Miller (S&D) podkreślił, że jest przekonany, iż Biedroń ma znakomite kwalifikacje do tego, by kierować tą delegacją.

 

- Ponadto, jego polityczne doświadczenie będzie niezwykle przydatne w kształtowaniu przyszłych relacji Parlamentu Europejskiego zarówno ze społeczeństwem jak i władzami Białorusi - powiedział Miller, cytowany w komunikacie Wiosny.

 

- Obecnie Parlament Europejski nie utrzymuje z Białorusią parlamentarnej współpracy dwustronnej. Jednak w listopadzie odbędą się tam wybory parlamentarne, a za rok - prezydenckie. Mam nadzieję, że stworzy to nowe możliwości do poprawy wzajemnych relacji, choć oczywiście przestrzeganie praw człowieka na Białorusi pozostanie dla nas kluczową kwestią - powiedział Biedroń po wyborze.

 

"Podzielam walkę RPA o wolność, praworządność i godność"

 

"Zostałam dziś wybrana przewodniczącą delegacji PE ds. relacji z RPA. Jest to dla mnie delegacja wyjątkowa także ze względów osobistych. Rozumiem i podzielam walkę RPA o wolność, praworządność i godność ludzką!" - napisała na Twitterze europosłanka Magdalena Adamowicz.

Wszystkie delegacje ds. współpracy z państwami powołano na mocy umów dwustronnych między UE i krajami partnerskimi.

dc/emi/pgo/prz/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie