Ładunek wybuchowy w muszli lub skażony skafander. Ujawniono, jak USA planowały zabić Fidela Castro

Świat
Ładunek wybuchowy w muszli lub skażony skafander. Ujawniono, jak USA planowały zabić Fidela Castro
Wikimedia Commons/CC-BY-3.0-BR

Narodowe Archiwa Stanów Zjednoczonych udostępniły po raz pierwszy tysiące stron dokumentów opisujących jak USA planowały zabicie komunistycznego przywódcy Kuby Fidela Castro - podał w piątek portal informacyjny Washington Examiner. Jeden ze scenariuszy wykorzystywał słabość Castro do nurkowania i zakładał wypełnienie muszli morskiej ładunkami wybuchowymi.

W co najmniej jednym przypadku scenariusz wymagał kontaktu z elementami zorganizowanej przestępczości. Zgodnie z raportem Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA) dotyczącym Kuby, rozważano różne możliwości zabicia dyktatora.

 

Jeden ze scenariuszy wykorzystywał słabość Castro do nurkowania i zakładał wypełnienie muszli morskiej ładunkami wybuchowymi, a następnie podłożenie jej w rejonie gdzie dyktator lubi nurkować. Muszla miała eksplodować w momencie gdy zostanie ona przez kogoś podniesiona. "Po przeprowadzeniu dochodzenia zostało jednak ustalone, że w Morzu Karaibskim nie ma muszli, która byłaby jednocześnie na tyle atrakcyjna by przyciągnąć uwagę Castro i wystarczająco duża, by pomieścić odpowiednią ilość materiałów wybuchowych" - konkluduje w tym wypadku raport.

 

Zakażenie aparatu do oddychania

 

Następny plan opisany przez portal Washington Examiner także był związany z hobby dyktatora. W tym wypadku chciano przekazać mu skażony skafander do nurkowania. "Plan CIA zakładał rozprowadzenie na wewnętrznej stronie skafandra pyłu, który zawiera grzyb wywołujący przewlekłą i poważną chorobę skóry oraz zakażenie aparatu do oddychania pod wodą bakteriami gruźlicy".

 

W latach 60-tych CIA rozważała wysłanie na wyspę zabójcy, który namierzyłby i zabił dyktatora. Z raportu wynika, że ówczesny prokurator generalny i brat prezydenta, Robert Kennedy otrzymał od CIA informację, że agencja zatrudniła pośrednika mającego zaproponować 150 tys. dolarów w zamian za znalezienie kogoś, kto pojedzie na Kubę i zabije Castro. Propozycję miał otrzymać gangster Sam Giancana, który był szefem sycylijsko amerykańskiej mafii w Chicago,

 

Według portalu następny scenariusz zakładał włożenie do jedzenia dyktatora pastylek powodujących zatrucie jadem kiełbasianym. Plan ten nie powiódł się, gdyż nie udało się zrekrutować osoby, która podjęłaby się wykonania tego zadania przy tak niewielkiej szansie na przeżycie tej misji bądź ucieczkę z wyspy. Raport wskazuje, że "oficer zajmujący się tą sprawą odnosił wrażanie, że sama CIA wolała użycie tabletek od broni palnej".

 

Informacje w odtajnionych dokumentach

 

Ostatnią opisaną przez portal możliwością był opracowany przez CIA plan stworzenia systemu nagród dla Kubańczyków za schwytanie bądź wyeliminowanie przedstawicieli kubańskich władz. Nagroda za Castro wynosiła jedynie 2 centy, co prawdopodobnie miało dodatkowo urazić dyktatora.

 

Castro zmarł 25 listopada 2016 roku w wieku 90. lat. Przyczyna śmierci dyktatora nie została podana.

 

Informacje na temat planów zabójstwa Castro pojawiły się w ujawnionej w czwartek kolejnej partii odtajnionych dokumentów związanych z zamachem na prezydenta Johna F. Kennedy'ego, który został zastrzelony 22 listopada 1963 roku w Dallas w stanie Teksas.

 

PAP

mta/paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie