Morawiecki o płacy minimalnej: pracownik nie może być traktowany wyłącznie jako koszt

Polska
Morawiecki o płacy minimalnej: pracownik nie może być traktowany wyłącznie jako koszt
PAP/Hanna Bardo

Pracownik nie może być traktowany wyłącznie jako koszt. Pracownik to człowiek - podkreślił premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla "Gościa Niedzielnego". Mówiąc o planach podniesienia płacy minimalnej. Przypomniał też przedsiębiorcom, że PiS proponuje ulgi, m.in. w płaceniu ZUS.

Gość Niedzielny przypomniał o programie wyborczym PiS, zgodnie z którym pensja minimalna w 2020 r. wzrośnie do 3 tys. zł, a w 2024 r. do 4 tys. zł.

 

W odpowiedzi na pytanie, czy "nie obawia się, że taki plan, przerzucający koszty tej operacji na pracodawców, może uderzyć w mały biznes i konkurencyjność polskiej gospodarki", szef rządu zwrócił uwagę, że "przez 25 lat wmawiano nam, że powinniśmy być krajem taniej siły roboczej", co - jak podkreślił - "skutkowało wyjazdem milionów ludzi z Polski, ponieważ ich aspiracje zawodowe i awans materialny w tych warunkach nie mogły być spełnione".

 

"Dlatego musimy tworzyć takie miejsca pracy, które będą potrzebowały pracowników wysoko wykwalifikowanych, potrafiących posługiwać się najnowszymi technologiami. Będą oni bardziej wydajni i produktywni" - podkreślił.

 

"Pułapka średniego dochodu"

 

Według Morawieckiego "podwyżka płacy minimalnej prowadzi do realnej zmiany modelu gospodarczego, co umożliwi nam wyjście z pułapki średniego dochodu".

 

"Jesteśmy dużo tańsi i niewiele zarabiamy w porównaniu z krajami zachodnimi, a z kolei dużo w porównaniu z Chinami, Indiami czy Bangladeszem. To jest pułapka średniego dochodu, z której musimy się wydostać, oczywiście idąc w kierunku zachodnim" - zauważył.

 

Odnosząc się do małych przedsiębiorców, "obawiających się skutków podwyżki płacy minimalnej", premier przypomniał: "proponujemy ulgi, które wdrażamy, m.in. w płaceniu ZUS". "Wcześniej dla małych firm był on liczony od przychodu, teraz dodaliśmy próg dochodowy, co zwiększy liczbę podmiotów mogących z tej ulgi skorzystać" - zaznaczył.

 

"Pracownik to człowiek"

 

Morawiecki poinformował, że "łącznie, ok. 300 tys. polskich firm będzie mogło skorzystać z tych zmian". "Wprowadzamy zasadę ryczałtu podniesionego z 250 tys. euro do miliona euro, a wkrótce do 2 mln euro. To pozwoli przedsiębiorcom zaoszczędzić ok. miliarda złotych na usługach księgowych i różnych operacjach biurowych" - przypomniał.

 

Morawiecki wyraził przekonanie, że "lepiej opłacony pracownik będzie miał większą motywację do wydajnej pracy". "Pracownik nie może być traktowany wyłącznie jako koszt. Pracownik to człowiek. A jeśli już z ekonomicznego i biznesowego punktu widzenia patrzymy – to przede wszystkim warto inwestować w pracowników. A i na szacunek zasługuje jako człowiek tak samo jak pracodawca. Taka jest filozofia naszego działania" - podkreślił.

dc/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie