"Ekologia prezydenta Trzaskowskiego to tylko hasła". W Warszawie więcej drzew wycięto niż posadzono

Polska
"Ekologia prezydenta Trzaskowskiego to tylko hasła". W Warszawie więcej drzew wycięto niż posadzono
Polsat News

W pierwszym półroczu tego roku w Warszawie wycięto więcej drzew niż nasadzono. Z oficjalnych informacji uzyskanych w stołecznym Zarządzie Zieleni wynika, że usunięto 1011, a posadzono 1009 drzew.

Zarząd Zieleni m.st. Warszawy zapewnił, że z terenów podległych zarządowi usuwane są wyłącznie drzewa suche i zagrażające ludziom i ich mieniu. "Na wszystkie te działania otrzymujemy decyzję (w której m.in. znajduje się informacja o przyczynie usunięcia drzewa) od jednostek miejskich takich jak Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego dla terenów, których właścicielem jest Miasto Stołeczne Warszawa, Wydziałów Ochrony Środowiska - dla terenów których właścicielem jest Skarb Państwa oraz od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków dla terenów znajdujących się pod ochroną konserwatorską".

 

Nie przyjmuje się od 3 do 5 proc. zasadzonych drzew

 

Odsetek drzew, które się nie przyjmują w pierwszym roku od ich posadzenia waha się w granicach 3-5 proc. Zarząd przyznał, że w pasach drogowych ten wskaźnik może być większy ze względu na szczególnie niesprzyjające warunki dla drzew (m.in. zasolenie gleby, susza potęgowana przez budynki i nawierzchnie, odchody zwierząt powodujące zmianę chemizmu gleby).

 

"Dlatego też wszystkie nasze nowe nasadzenia objęte są 3-letnią gwarancją, która – prócz zasad ich pielęgnacji - zakłada wymianę drzewa na wypadek gdyby się nie przyjęło" – czytamy w odpowiedzi.

 

Ozdoba: ekologia prezydenta Trzaskowskiego to tylko hasła

 

Zarząd Zieleni zapowiedział, że planuje na jesieni tego roku posadzić 4400 drzewa. Nie poinformował o planach wycinki drzew do końca roku.

 

- Dane te pokazują, że ekologia prezydenta Trzaskowskiego to tylko hasła – skomentował w rozmowie z radny PiS Jacek Ozdoba. W jego ocenie politykę proekologiczna prezydenta Warszawy dezawuują m.in. działania w kontekście awarii w oczyszczalni "Czajka".

jm/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie