Wójcik: Schetyna objawia się nam jako nowy Timmermans

Polska

- Grzegorz Schetyna objawia się nam jako nowy Frans Timmermans, tylko w warunkach polskich - mówił Michał Wójcik, wiceminister sprawiedliwości, w "Wydarzeniach i Opiniach". Polityk skomentował słowa lidera PO, który stwierdził, że opowiada się za powiązaniem dostępu do funduszy unijnych z przestrzeganiem praworządności.

- To tak jakby powiedział, że mniej pieniędzy będzie dla polskich rolników - dodawał polityk PiS.

 

Jego zdaniem, "praworządność jest swoiście rozumiana. I przez Timmermansa, i przez Schetynę". - Jeśli chce powiązania, to w jaki sposób? Jaki ma być standard praworządności? Każdy kraj ma swoje tradycje - mówił polityk.

 

"Wcześniej nie było uwag"

 

Goszczący również w studiu "Wydarzeń i Opinii" Jerzy Meysztowicz z Nowoczesnej zauważył, że "wcześniej nie było uwag" co do polskiej praworządności ze strony organów unijnych. 

 

- Co jest w stanie przekonać Prawo i Sprawiedliwość, żeby przestała dłubać w praworządności? Żeby Unia nie musiała sięgać po aż taką artylerię? - pytał przedstawiciel opozycji.

 

- Polska się zobowiązała do przestrzegania samorządności - zaznaczał. 

 

Wójcik: Polska to jest wyspa praworządności

 

Zastępca Zbigniewa Ziobry zapewniał Dorotę Gawryluk, że "Polska to jest wyspa praworządności".

 

- W 2009 roku niemiecki Federalny Trybunał Konstytucyjny jasno powiedział, że Unii Europejskiej nie wolno wkraczać w obszar zastrzeżony dla danego kraju członkowskiego. A takim jest organizacja wymiaru sprawiedliwości - argumentował wiceminister.

 

-  Komisja Wenecka jasno określiła, co państwo robicie. I państwo w ogóle nie uznaliście tej opinii jako coś, co was obowiązuje. Wy mówicie, że jeśli jest coś pozytywnego dla was, i traktujecie UE jako bankomat to jest wszystko w porządku. Natomiast jeśli UE czegoś od was wymaga, to już umywacie ręce - odpowiadał Meysztowicz.

 

Dotychczasowe odcinki "Gościa Wydarzeń" oraz "Wydarzeń i Opinii" można zobaczyć tutaj.

jm/luq/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie