Zapowiedź śledztwa ws. impeachmentu prezydenta Trumpa. "Musi zostać rozliczony"

Świat
Zapowiedź śledztwa ws. impeachmentu prezydenta Trumpa. "Musi zostać rozliczony"
PAP/EPA/JIM LO SCALZO

Spikerka Izby Reprezentantów Nancy Pelosi zapowiedziała śledztwo dotyczące impeachmentu prezydenta Donalda Trumpa. - Nikt nie jest ponad prawem - powiedziała Pelosi po wyjściu ze spotkania Demokratów na Kapitolu. Po tej informacji zareagowała nowojorska giełda i wtorkowe notowania zakończyła spadkami, mimo wzrostów w pierwszej części dnia.

Spikerka Izby Reprezentantów Nancy Pelosi ogłosiła we wtorek, że Izba rozpocznie formalne śledztwo w sprawie impeachmentu prezydenta Trumpa. Ma to być otwarcie nowego rozdział w konfrontacji o uzyskanie odpowiedzi na zarzuty, że prezydent wywierał naciski na Kijów, by pozyskać informacje mogące zaszkodzić jego politycznemu rywalowi, a więc dla uzyskania własnych korzyści politycznych.

 

"Nikt nie jest ponad prawem"

 

Pelosi powiedziała, że postępowanie Trumpa jest sprzeniewierzeniem się konstytucyjnej odpowiedzialności prezydenta.

 

- Prezydent musi zostać rozliczony - powiedziała Pelosi po wyjściu ze spotkania Demokratów na Kapitolu. - Nikt nie jest ponad prawem  - dodała.

Formalne postępowanie Izby Reprezentantów, które zapowiedziała Pelosi, ma na celu ustalenie, czy istnieją podstawy do wszczęcia impeachmentu.

 

Śledztwo ma ustalić, czy Trump zabiegał o pomoc władz Ukrainy w poszukiwaniu informacji, które mogłyby zaszkodzić jego potencjalnemu rywalowi w wyborach prezydenckich w 2020 roku. 

grz/ PAP, "The New York Times"
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie