Wyrok ws. użycia paralizatora przez policjantów w Kołobrzegu częściowo uchylony w apelacji

Polska
Wyrok ws. użycia paralizatora przez policjantów w Kołobrzegu częściowo uchylony w apelacji
Google Street View

Sąd Okręgowy w Koszalinie częściowo uchylił wyrok I instancji, po rozpoznaniu apelacji obrony i prokuratury od wyroku wobec czterech byłych policjantów, skazanych nieprawomocnie na kary pozbawienia wolności w zawieszeniu m.in. za użycie paralizatora wobec zatrzymanego 18-latka.

Sąd ogłaszając we wtorek prawomocny wyrok oddalił apelację obrony, a tę złożoną przez prokuraturę uznał "za słuszną".

 

Obrona chciała uniewinnienia

 

Obrona chciała uniewinnienia dla nieprawomocnie skazanych, natomiast prokurator uchylenia wyroku w części uniewinniającej nieprawomocnie skazanych i przekazania w tej części sprawy do ponownego rozpatrzenia przez Sąd Rejonowy w Kołobrzegu.

 

7 lutego 2019 r. Sąd Rejonowy w Kołobrzegu wydał nieprawomocny wyrok na czterech oskarżonych. Skazał Marcina W. na 1 rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata, a Bartosza M., Zbigniewa W. i Kamila K. na 1 rok więzienia w zawieszeniu na rok.

 

Sąd ponadto zakazał Marcinowi W. wykonywania zawodu policjanta na okres 2 lat oraz orzekł o nawiązce na rzecz pokrzywdzonego w kwocie 10 tys. zł. Pozostali skazani nie mogą wrócić do zawodu przez 1 rok. Muszą zapłacić pokrzywdzonemu po 3 tys. zł.

 

Pokrzywdzony zatrzymany w związku z bójką

 

Sąd uniewinnił oskarżonych od niedopełnienia obowiązków poprzez niepoinformowanie pokrzywdzonego o przysługujących mu prawach, w tym do kontaktu z rodziną i z obrońcą.

 

Pokrzywdzony Kornel Ś. został zatrzymany przez policjantów Komendy Powiatowej Policji w Kołobrzegu w nocy z 17 na 18 lipca 2016 r. w związku z bójką w okolicy Pomnika Zaślubin z Morzem. Miał wówczas 18 lat. Już na komendzie, poza miejscem zdarzenia, jeden z funkcjonariuszy Marcin W. miał użyć wobec niego paralizatora. Trzech miało pozwolić na znęcanie się nad Kornelem Ś.

JM/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie