Nowy komunikat krakowskiej kurii ws. zwolnień. Zniknęły słowa o "osobach niezamężnych"

Polska
Nowy komunikat krakowskiej kurii ws. zwolnień. Zniknęły słowa o "osobach niezamężnych"
Polsat News

Archidiecezja Krakowska wydała zaktualizowała komunikat ws. zwolnień w biurze prasowym. Jest on bliźniaczo podobny do tego z soboty, ale z drobnym wyjątkiem. Nie ma w nim słów o "osobach niezamężnych" w stosunku do zwolnionych kobiet oraz informacji, iż osoby, które zachowały stanowiska, to kobiety "tworzące katolickie rodziny".

Pojawienie się zaktualizowanego komunikatu kuria tłumaczy "zarządzeniem Kościelnego Inspektora Ochrony Danych z dnia 23 września 2019 r.".

 

O zwolnieniu w biurze prasowym informowaliśmy w zeszłym tygodniu. "W czwartek otrzymałyśmy całkowicie zaskakującą dla nas informację, że decyzją Księdza Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego z dniem 1 października cały nasz pięcioosobowy zespół kończy pracę" - brzmi pismo szefowej biura prasowego Archidiecezji Krakowskiej Joanny Adamik, do którego dotarliśmy  w piątek. "Wszystkie pracownice są matkami z dziećmi na utrzymaniu" - dodano w nim.

 

"Żadnych merytorycznych uwag na temat jakości naszej pracy"

 

"Nie znamy przyczyn tej decyzji, nikt nam wcześniej nie przedstawił żadnych merytorycznych uwag na temat jakości naszej pracy. Jako kierująca biurem prasowym wielokrotnie prosiłam, również pisemnie o usprawnienie komunikacji między naszym biurem a Przełożonym, gdy nie otrzymałam odpowiedzi, oddałam się do dyspozycji Przełożonego. Decyzję Księdza Arcybiskupa o zwolnieniu całego zespołu szanujemy, ma do tego prawo, chociaż nie rozumiemy jej przyczyn, a forma jej przekazania jest bardzo bolesna" - głosi pismo.

 

"Tych z Państwa, którzy są wierzący, prosimy o modlitwę za nas i za Księdza Arcybiskupa, wszystkim dziękujemy z nadzieją na spotkanie już w innych rolach i zadaniach, których jesteśmy zmuszone dość pilnie szukać" - dodano.

 

Kuria Metropolitalna w Krakowie w pierwszym oświadczeniu w tej sprawie przekazała, że "zespół świadczył dotychczas usługi na rzecz Archidiecezji Krakowskiej na podstawie umów cywilnoprawnych, które przewidywały miesięczne okresy wypowiedzenia. Takie warunki zostały zaakceptowane przez strony i nigdy nie były kwestionowane" . 

 

"Tworzą wraz ze swymi mężami katolickie rodziny"

 

W sobotę pojawił się nowy komunikat archidiecezji, w którym zaznaczono, że zdecydowano o zakończeniu współpracy jedynie z koordynatorką biura - Joanną Adamik i jej dwiema najbliższymi współpracowniczkami, które są niezamężne.

 

"Dwie pozostałe osoby, które w życiu prywatnym jako matki tworzą wraz ze swymi mężami katolickie rodziny, nadal pozostają pracownikami Biura Prasowego Archidiecezji Krakowskiej" - podkreślono.

 

Aktualnie obowiązujący komunikat wydano w poniedziałek.

ml/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie