Wystartował "Latarnik wyborczy". Porównaj swoje poglądy z programami komitetów wyborczych

Technologie
Wystartował "Latarnik wyborczy". Porównaj swoje poglądy z programami komitetów wyborczych
Latarnik Wyborczy

W poniedziałek wystartowała aplikacja "Latarnik wyborczy", która umożliwia porównanie deklaracji komitetów wyborczych z naszymi poglądami i pomaga podjąć świadomą decyzję na kogo głosować w wyborach do Sejmu i Senatu. Narzędzie uwzględnia odpowiedzi pięciu ogólnopolskich komitetów wyborczych.

Autorem "Latarnika wyborczego" jest Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej, która tworzy narzędzie przy okazji wszystkich wyborów powszechnych (parlamentarnych i prezydenckich) od 2005 r. Od tego czasu z narzędzia skorzystało już 5,2 mln osób.

 

Test z 20 pytaniami

 

"Latarnik wyborczy" wymaga od użytkownika ustosunkowania się do 20 stwierdzeń dotyczących zagadnień politycznych, społecznych i ekonomicznych. Dla każdego stwierdzenia należy wybrać jedną z trzech odpowiedzi: "zgadzam się", "nie zgadzam się", "nie mam zdania". Aplikacja porównuje odpowiedzi użytkownika z udzielonymi wcześniej i wprowadzonymi do systemu wskazaniami komitetów wyborczych i generuje wynik w postaci listy komitetów partyjnych uszeregowanych według procentowej zgodności z odpowiedziami użytkownika.

 

Co ważne, obok wyników ankiety, użytkownik może również zapoznać się z odpowiedziami wszystkich komitetów wyborczych na poszczególne stwierdzenia oraz zamieszczonymi przez nie komentarzami.

 

 

Pięć komitetów

 

W badaniu wzięło udział pięć ogólnopolskich komitetów wyborczych: Prawo i Sprawiedliwość, Koalicja Obywatelska, Polskie Stronnictwo Ludowe, Konfederacja Wolność i Niepodległość oraz Komitet Wyborczy Sojusz Lewicy Demokratycznej, skupiający SLD, Wiosnę i Lewicę Razem.

 

Z Latarnika Wyborczego przed wyborami parlamentarnymi wynika m.in., że tylko PiS uważa, że nie należy wzmacniać niezależności władzy sądowniczej od parlamentu i rządu. Pozostałe komitety są odmiennego zdania.

 

PSL, PiS i Konfederacja uważają, że priorytetem polityki kulturalnej państwa powinno być wzmacnianie tożsamości narodowej. Z twierdzeniem tym nie zgadzają się KO i przedstawiciele lewicy.

 

Tylko Komitet Wyborczy SLD uważa, że ustawa dotycząca aborcji powinna zostać złagodzona. Przeciwnego zdania są KO, PiS, PSL i Konfederacja.

 

KO i KW SLD uważają, że osoby tej samej płci powinny mieć możliwość zawarcia związku partnerskiego. Z twierdzeniem tym nie zgadzają się PSL, PiS i Konfederacja.

 

Zdaniem PiS i Konfederacji węgiel powinien pozostać podstawowym źródłem energii w Polsce. Z twierdzeniem tym nie zgadzają pozostałe komitety.

 

Analiza odpowiedzi

 

Wszystkie pięć komitetów odpowiedziało jednakowo na trzy pytania. Zgodzono się, że siedziby części urzędów centralnych należy przenieść poza Warszawę, do innych miast w całym kraju. Ponadto, wszystkie komitety uważają, że należy ograniczyć zakres wiedzy teoretycznej nauczanej w szkołach na rzecz kształcenia umiejętności uczniów. Pięć komitetów zgodziło się także, że Polska powinna zabiegać o utrzymanie międzynarodowych sankcji nałożonych na Rosję po agresji na Ukrainę.

 

Komitety odnosiły się także do takich stwierdzeń: media informacyjne powinny pozostawać pod kontrolą polskiego kapitału, chrześcijańskie wartości powinny być podstawą polityki społecznej państwa, Polska powinna przyspieszyć budowę elektrowni atomowej, wiek emerytalny powinien zostać podwyższony, należy kontynuować rozwijanie i wzmacnianie Wojsk Obrony Terytorialnej.

 

Aplikacja dostępna jest na stronie internetowej: www.latarnikwyborczy.pl.

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie