Odbiór listu poleconego bez dowodu osobistego. Aplikacja mObywatel działa na poczcie

Polska
Odbiór listu poleconego bez dowodu osobistego. Aplikacja mObywatel działa na poczcie
Polsat News

Od wtorku w placówkach Poczty Polskiej można odbierać przesyłki i listy polecone bez okazania dowodu osobistego. Tożsamość wystarczy potwierdzić dzięki aplikacji mObywatel. Jest bezpłatna, jednak aby ją aktywować trzeba założyć Profil Zaufany.

Od 23 kwietnia klienci Poczty Polskiej mogą odbierać krajowe i zagraniczne przesyłki pocztowe (listy, paczki, w tym usługi kurierskie) na podstawie aplikacji mObywatel. Nie dotyczy to usług finansowych. 

 

Nie zastąpi dowodu osobistego

 

W aplikacji na urządrzenia mobilne są dokładnie te same dane, co w dowodzie osobistym użytkownika: imię i nazwisko, zdjęcie (to samo, co w dowodzie), data urodzenia, numer PESEL, numer i termin ważności dokumentu, a także informacja, kto wydał dowód osobisty. Pobranie i korzystanie z aplikacji mObywatel jest bezpłatne. By móc przy jej pomocy potwierdzać tożsamość, do aktywacji potrzebny jest Profil Zaufany.

 

-  Sprawdzaliśmy, w jakich sytuacjach Polacy najczęściej używają dowodu osobistego. Okazało się, że właśnie na poczcie, podczas odbierania listów poleconych. Dlatego jest tak ważne , by również tam można używać aplikacji mObywatel do potwierdzania tożsamości – mówi Marek Zagórski, minister cyfryzacji.

 

Jak podkreśla Zagórki, aplikacja nie jest "zamiennikiem" dowodu osobistego, choćby z uwagi na wymogi państw strefy Schengen. -  Każdy dorosły obywatel ma obowiązek posiadać dowód osobisty, ale nie musi go mieć przy sobie. Jeśli akurat go ze sobą nie mamy, a okaże się potrzebny - wtedy przyda się aplikacja mObywatel. Tym bardziej, że komórki zazwyczaj mamy przy sobie - argumentuje minister.

 

Może pomóc za granicą 

 

Ministerstwo informuje, że od ubiegłego roku aplikacji można używać wszędzie tam, gdzie nie jest potrzebny tradycyjny, plastikowy dowód osobisty, np. na recepcjach, przy zakładaniu kart lojalnościowych, w hotelach, wypożyczalniach sprzętu sportowego, czy przy wejściu na basen lub siłownię. Jednak praktyka pokazuje, że w wielu z tych miejsc aplikacja nie wystarcza; trzeba okazać "fizyczny" dokument tożsamości: dowod, paszport lub prawo jazdy.

 

Z aplikacji mObywatel nie można skorzystać w sądzie lub u notariusza ani za granicą, choć - jak przekonuje resort cyfryzacji - dla bezpieczeństwa warto ją ściągnąć przed wyjazdem do innego kraju. W razie utraty dokumentów ułatwi ona weryfikację tożsamości, np. w polskim konsulacie.

 

W planach usługi dla kierowców

 

Usługa mTożsamość nie jest jedyną, którą udostępnia mObywatel. Młodsi użytkownicy mogą również użyć opcji mLegitymacje szkolne, która jest akceptowana przez PKP.

 

W planach ministerstwa jest również wprowadzenie udostępnienie aplikacji dla kierowców, w której miałyby się pojawić dane dot. dowodów rejestracyjnych i ubezpieczenia OC.

 

 

 

rob/dro/ polsatnews.pl

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze