We wtorek spotkanie Kidawy-Błońskiej i Schetyny z von der Leyen. "Liczę na dobrą chemię"

Polska
We wtorek spotkanie Kidawy-Błońskiej i Schetyny z von der Leyen. "Liczę na dobrą chemię"
PAP/EPA/PATRICK SEEGER

Lider PO Grzegorz Schetyna i kandydatka Koalicji Obywatelskiej na premiera Małgorzata Kidawa-Błońska  (PO) spotkają się we wtorek w Brukseli z przyszłą przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. Rozmowy mają dotyczyć m.in. przyszłego budżetu UE.

Do rozmowy liderów Platformy Obywatelskiej z nową szefową KE ma dojść w godzinach porannych. W spotkaniu będzie uczestniczył też europoseł PO Andrzej Halicki. Inicjatorką spotkania jest von der Leyen.

 

- Będziemy mówić o naszych priorytetach - tych, które są także oczekiwaniami naszych wyborców, które prezentowaliśmy również wcześniej, w kampanii europejskiej, a więc o ochronie zdrowia i o konieczności wynegocjowania w Parlamencie Europejskim lepszego budżetu UE, także dla Polski - powiedział  Halicki.

 

Jak dodał, cel związany z uzyskaniem korzystniejszego budżetu UE dla Polski realizują w Brukseli nowi europosłowie PO. - Ale oprócz tego przyszła Komisja Europejska musi być również mu przychylna - zaznaczył Halicki.

 

"Liczę na dobrą chemię"

 

Zwrócił ponadto uwagę, że do spotkania Małgorzaty Kidawy-Błońskiej z Ursulą von der Leyen dojdzie po raz pierwszy. 

 

- Liczę na dobrą chemię. Panie, które coraz więcej znaczą w polityce - i polskiej i europejskiej, powinny mieć ze sobą dobry kontakt. Myślę, że będzie to rozpoczęcie dobrej współpracy między nimi - powiedział europoseł Platformy.

 

We wtorek ma dojść także do spotkania Schetyny i Kidawy-Błońskiej z przewodniczącym Europejskiej Partii Ludowej (EPL) Josephem Daulem.

 

Komisja Europejska w maju ub.r. przedstawiała projekt przyszłego budżetu unijnego na lata 2021-2027. Zaproponowała cięcia w kluczowych politykach - spójności i rolnictwie. Projekt spotkał się z krytyką zarówno państw zachodu, jak i wschodu UE. Kwestia budżetu ma być dyskutowana przez głowy państw i szefów rządów w październiku na unijnym szczycie w Brukseli.

ac/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie