Duda spotkał się z prezydentem Korei Płd. i otworzył "polski pokój" w budynku ONZ

Polska
Duda spotkał się z prezydentem Korei Płd. i otworzył "polski pokój" w budynku ONZ
PAP/Radek Pietruszka

Koreańskie inwestycje w Polsce z zakresu nowoczesnych technologii, przemysłu chemicznego, energii i infrastruktury, a także cyberbezpieczeństwo były w poniedziałek tematami rozmowy prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem Korei Płd. Mun Dze Inem. Duda otworzył też "polski pokój" w siedzibie Rady Bezpieczeństwa ONZ.

- Rozmowa z prezydentem Korei Płd. dotyczyła współpracy gospodarczej, w tym koreańskich inwestycji w Polsce w zakresie nowoczesnych technologii, przemysłu chemicznego, energii i infrastruktury transportowej, a także wymiany handlowej, która obecnie osiąga rekordowe rozmiary – poinformował szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

 

Półgodzinna rozmowa

 

Rozmowa odbyła się w Nowym Jorku przed południem lokalnego czasu; trwała około pół godziny. Prezydent przebywa w Nowym Jorku w związku z 74. sesją Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych.

 

Jak dodał Szczerski, prezydenci odnieśli się także do globalnych problemów bezpieczeństwa i współpracy wojskowej ze szczególnym naciskiem na cyberbezpieczeństwo. Szef gabinetu prezydenta zaznaczył, że Korea Płd. przewodniczy grupie do spraw cyberbezpieczeństwa w ramach tzw. Procesu Warszawskiego w sprawach pokoju na Bliskim Wschodzie.

 

- Prezydent Korei Płd. wyraził także zainteresowanie polskim modelem ekonomii, łączącym wzrost gospodarczy z programami zrównoważonego rozwoju społecznego – powiedział prezydencki minister.

 

Pokój z polskimi meblami już ktoś wcześniej zarezerwował

 

Wcześniej, przed południem czasu lokalnego prezydent otworzył "polski pokój" w siedzibie Rady Bezpieczeństwa ONZ.

 

- Bardzo się cieszę, że Polska po swojej obecności w Radzie Bezpieczeństwa ONZ zostawia tutaj w salach, które są przeznaczone na prace Rady Bezpieczeństwa, pamiątkę w postaci wyposażenia tego pokoju, gdzie na co dzień odbywają się rozmowy dotyczące pokoju na świecie – powiedział prezydent, otwierając oficjalnie "polski pokój".

Jak zauważył, wyposażenie sali dostarczyła polska firma. - Pokój jest wyposażony w całości w umeblowanie i wystrój stworzony w naszym kraju - dodał.

Prezydent zaznaczył, że polska delegacja pytała o możliwość zarezerwowania tej sali na czas pobytu w ONZ, ale okazało się, że jest ona już całkowicie zarezerwowana przez inne delegacje i nie ma możliwości skorzystania z niej. - Najwyraźniej ten wystrój się podoba – ocenił prezydent.

Polska zakończy swe niestałe, dwuletnie członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ 31 grudnia br.

jm/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie