"Za parę miesięcy na pewno". Trump na spotkaniu z Dudą o zniesieniu wiz dla Polaków

Świat

- Wspaniale się z panem pracuje - zwrócił się Donald Trump do Andrzeja Dudy na spotkaniu w poniedziałek w Nowym Jorku. Prezydenci USA i Polski podpisali na nim wspólną deklarację na temat pogłębiania współpracy obronnej. Trump zadeklarował również wizytę w Polsce. - Wkrótce, niebawem udam się do Polski - powiedział prezydent USA.

Prezydent przyleciał do Nowego Jorku w sobotę przed północą, by m.in. wziąć udział w 74. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. W poniedziałek, w przeddzień swego wystąpienia w czasie debaty generalnej, Duda spotkał się z Trumpem. Spotkanie rozpoczęło się po godz. 14:30 lokalnego czasu (po godz. 20:30 w Polsce) w jednym z hoteli w Nowym Jorku.
 
Podczas rozmowy podpisano deklarację dotyczącą szczegółów zwiększenia amerykańskiej obecności wojskowej w naszym kraju. Ma ona potwierdzić trwałą obecność ok. 4,5 tys. żołnierzy USA w Polsce i ma wskazać kolejne miejsce, gdzie będzie ulokowana amerykańska baza. 
 
Uzgodniono lokalizacje dla obecności amerykańskich wojsk w Polsce. Wśród lokalizacji są m.in. Wrocław, Łask i Lubliniec, trwa dialog o miejscu stacjonowania pancernej brygadowej grupy bojowej.
 
Główna siedziba Centrum Szkolenia Bojowego w Drawsku Pomorskim
 

Na główną siedzibę Centrum Szkolenia Bojowego do wspólnego wykorzystania przez siły zbrojne obu państw wyznaczono Drawsko Pomorskie. Wrocław-Strachowice wskazano jako siedzibę bazy lotniczej załadunkowo-rozładunkowej. Łask wyznaczono na siedzibę eskadry zdalnie sterowanych statków powietrznych Sił Powietrznych USA.


Na siedzibę lotniczej brygady bojowej batalionu bojowego wsparcia logistycznego oraz obiektu sił specjalnych wyznaczono Powidz. Miejscem ulokowania kolejnego obiektu sił specjalnych ma być Lubliniec, a siedzibą wysuniętego dowództwa dywizyjnego oraz grupy wsparcia na teatrze Sił Lądowych USA ma być - zgodnie z zapowiedziami - Poznań.


Ponadto - jak wskazano w deklaracji - Stany Zjednoczone i Polska "prowadzą obszerny dialog na temat najbardziej odpowiedniej lokalizacji w Polsce dla pancernej brygadowej grupy bojowej". "Stany Zjednoczone i Polska podzielają optymizm co do uzgodnienia lokalizacji pancernej brygadowej grupy bojowej" - głosi deklaracja.

 

Podkreślono w niej również, że oba kraje kontynuują wzmacnianie strategicznych i obronnych relacji, "które poprawiają nasze wzajemne bezpieczeństwo oraz bezpieczeństwo Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego". W deklaracji potwierdzono też "wolę dążenia do zawarcia międzynarodowych umów i porozumień niezbędnych do realizacji zwiększonej współpracy w zakresie infrastruktury oraz współpracy obronnej, w tym usprawnienia funkcjonowania Sił Zbrojnych USA w Polsce".

 

"Polska poniesie część kosztów. Jesteśmy za to bardzo wdzięczni"

 

- Polska poniesie część kosztów, zbuduje też infrastrukturę. Mam nadzieję, że będzie to piękna infrastruktura. Przeniesiemy tam część żołnierzy i to oni (Polska) poniosą część kosztów. Jesteśmy za to bardzo wdzięczni, ta umowa też to omawia - zauważył prezydent USA.

 

Sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych Mike Pompeo dodał, że Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Departament Obrony USA "wykonali ciężką i bardzo znaczącą pracę". - Jest to naprawdę dowód wzajemnego uszanowania i przyjaźni. Najprawdopodobniej będziemy przenosić inne jednostki z innych rejonów Europy do Polski, aniżeli ze Stanów Zjednoczonych - zapowiedział.


Donald Trump na pytanie dziennikarza, czy w przyszłości będzie w Polsce więcej amerykańskich żołnierzy, odpowiedział: "o tym porozmawiamy jeszcze"

 
O wizach: prezydent Trump załatwił coś, co nikomu się nie udało
 

Spotkanie Duda-Trump dotyczyło również współpracy gospodarczej, bezpieczeństwa energetycznego i ewentualnego zniesienia amerykańskich wiz dla Polaków. 

 

- Może pan przekazać Polakom, że prezydent Trump załatwił coś, co nikomu się nie udało - zadeklarował prezydent USA w rozmowie z Andrzejem Dudą mówiąc o wizach, ale szczegółów nie podał. Trump dodał, że "w tej chwili pracujemy nad tym tematem".  

 

- W bardzo krótkim czasie będzie to możliwe, jeśli zostaną wszystkie dane potwierdzone. Za parę miesięcy na pewno uda nam się to doprowadzić do końca - wyjaśniał  Donald Trump. 

 

- Za tydzień kończy się okres rozliczeniowy ws. wniosków o udzielenie wiz do USA. Jeśli po podliczeniu przez amerykańską administrację odsetek odmów spadnie poniżej 3 procent, to wejdziemy do programu bezwizowego. Według nieoficjalnych informacji, ten odsetek teraz utrzymuje się poniżej tego progu - przekazała Magda Sakowska, korespondentka Polsat News w USA, dodając, że na ostateczne dane trzeba poczekać.

 

  

 

"Już wkrótce, niebawem udam się do Polski"

 

To już dziewiąte spotkanie Dudy z Trumpem. Prezydent USA potwierdził w rozmowie z dziennikarzami, że "już wkrótce, niebawem uda się do Polski". Przyznał, że pamięta swoją ostatnią wizytę w Polsce i swoje przemówienie w Warszawie. Ocenił, że była "to naprawdę miła wizyta".


- Mamy otwarte zaproszenie i na pewno udam się tam (do Polski) niebawem - podkreślił Trump.


Wizyta Trumpa w Polsce była planowana na wrzesień; prezydent USA miał m.in. wziąć udział w obchodach 80 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. Trump przełożył wówczas swój przyjazd, ze względu na nadciągający na Florydę huragan Dorian.  

 

"Naprawdę bardzo wiele polskich produktów kupujemy w USA"

 

Według prezydenta USA, Polacy kochają Stany Zjednoczone, a Amerykanie kochają Polskę i Polaków. Jak zauważył, w Stanach Zjednoczonych przebywa obecnie 10 mln osób polskiego pochodzenia, czyli - jak dodał - jedna z największych mniejszości w Stanach.


Trump poinformował, że z prezydentem Andrzejem Dudą będzie rozmawiał o handlu "i kilku innych rzeczach". - W ciągu następnych dwóch tygodni odbędzie się szereg różnych spotkań, ale muszę powiedzieć, że Polska to wspaniały kraj, jeżeli chodzi o współpracę ze Stanami Zjednoczonymi. Nasz biznes się rozwija i naprawdę bardzo wiele polskich produktów kupujemy w Stanach Zjednoczonych - podkreślił.

 

W spotkaniu oprócz prezydentów wzięli też udział wiceprezydent Mike Pence, szef amerykańskiej dyplomacji Mike Pompeo i Robert O'Brian, nowy doradca Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego.
 

Treść wspólnej deklaracji na temat pogłębiania współpracy obronnej Polski oraz USA


Rzeczpospolita Polska (Polska) i Stany Zjednoczone Ameryki (Stany Zjednoczone) kontynuują wzmacnianie swoich strategicznych i obronnych relacji, które poprawiają nasze wzajemne bezpieczeństwo oraz bezpieczeństwo Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego.


Bazując na "Wspólnej deklaracji o współpracy obronnej w zakresie obecności sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej" podpisanej 12 czerwca 2019 r., kontynuujemy prace nad planem umacniania więzi wojskowych między Polską a Stanami Zjednoczonymi oraz amerykańskich zdolności obronnych i odstraszania w Polsce. Zdolności te obecnie obejmują około 4500 członków personelu wojskowego Stanów Zjednoczonych na zasadzie rotacyjnej. Jak zaznaczono, oczekuje się, że ta trwała obecność zostanie zwiększona w bliskiej przyszłości o około 1000 członków dodatkowego personelu wojskowego Stanów Zjednoczonych.


Polska i Stany Zjednoczone uzgodniły lokalizacje dla planowanej zwiększonej obecności wojskowej Stanów Zjednoczonych.

 

- Poznań wyznaczono na siedzibę Wysuniętego Dowództwa Dywizyjnego oraz grupy wsparcia na teatrze Sił Lądowych Stanów Zjednoczonych.

- Drawsko Pomorskie wyznaczono na główną siedzibę Centrum Szkolenia Bojowego do wspólnego wykorzystania przez Siły Zbrojne Polski i Stanów Zjednoczonych.

- Wrocław-Strachowice wyznaczono na siedzibę bazy lotniczej załadunkowo-rozładunkowej Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych.

- Łask wyznaczono na siedzibę eskadry zdalnie sterowanych statków powietrznych Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych.

- Powidz wyznaczono na siedzibę lotniczej brygady bojowej, batalionu bojowego wsparcia logistycznego oraz obiektu sił specjalnych.

- Lubliniec wyznaczono na siedzibę kolejnego obiektu sił specjalnych.


Ponadto Polska i Stany Zjednoczone prowadzą obszerny dialog na temat najbardziej odpowiedniej lokalizacji w Polsce dla pancernej brygadowej grupy bojowej. Dyskusje te są w toku, odzwierciedlając ścisłą operacyjną i strategiczną współpracę Polski i Stanów Zjednoczonych. Polska i Stany Zjednoczone podzielają optymizm co do uzgodnienia lokalizacji pancernej brygadowej grupy bojowej.


Polska i Stany Zjednoczone potwierdzają swoją wspólną wolę dążenia do zawarcia międzynarodowych umów i porozumień niezbędnych do realizacji zwiększonej współpracy w zakresie infrastruktury oraz współpracy obronnej, w tym usprawnienia funkcjonowania sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych w Polsce. Umowy te jeszcze bardziej wzmocnią nasze partnerstwo oraz bezpieczeństwo obszaru Traktatu Północnoatlantyckiego.


Andrzej Duda, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Donald J. Trump, Prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki


23 września 2019 r., Nowy Jork

 
Zdjęcie na stronie głównej: PAP/Radek Pietruszka
ml/luq/grz/ polsatnews.pl, Polsat News, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie