"Ludzie nie mają dostępu do leków i szczepień". Kryzys humanitarny w Wenezueli

Świat

Polska Misja Medyczna prowadzi akcję na rzecz pomocy dzieciom z Wenezueli, którą dotknął kryzys humanitarny i gospodarczy. - Widziałam wiele krajów w krytycznych sytuacjach medycznych, ale tego co zobaczyłam w Wenezueli nie zapomnę - powiedziała w Polsat News Małgorzata Olasińska-Chart, która namawiała do kupowania szczepionek dla dzieci. Od dwóch lat nikt nie zapewnia im szczepień.

Wenezuela pogrążona jest w głębokim kryzysie politycznym, ale przede wszystkim gospodarczym. Tamtejsza waluta nie ma praktycznie żadnej wartości, a w sklepach brakuje niemal wszystkich produktów.

 

Szczególnie zła sytuacja jest w służbie zdrowia. - Brakuje wszystkiego, antybiotyków, leków, szczepionek - powiedziała w Polsat News Małgorzata Olasińska-Chart z Polskiej Misji Medycznej. - Lekarze są przerażeni sytuacją - dodała.   

 

W kraju mnożą się choroby, co jest szczególnie niebezpieczne dla niezaszczepionych dzieci. - Jest wybuch epidemii odry, której nie było od wielu lat, epidemia żółtaczki - relacjonowała Olasińska-Chart. 

 

- Lekarstw w kraju nie ma tak naprawdę wcale. Są sprowadzane z Kolumbii, a później sprzedawane na czarnym rynku. Szczepionek kupić nie można ani na czarnym rynku, ani w Kolumbii. Stąd wybuch chorób dawno zapomnianych w regionie i na świecie - stwierdziła ekspertka.

 

Według niej "lekarstw brakuje nawet w szpitalach". - Kilka tysięcy lekarzy uciekło z Wenezueli do okolicznych państw. Sytuacja w służbie zdrowia jest tragiczna. Niestety nie wygląda na to, żeby miała się poprawić - przyznała wolontariuszka.

 

Według niej w wenezuelskich szpitalach trzeba kupować nawet podstawowe kroplówki na własną rękę. Kto nie ma pieniędzy ten nie jest leczony.

 

- Ludzie są zrozpaczeni. Nie potrafią poradzić sobie sami - dodała. Dlatego - jak powiedziała - "Polska Misja Medyczna postanowiła kupić szczepionki dla szpitali w Wenezueli". Zaapelowała przy tym do wszystkich ludzi dobrej woli o wsparcie.

dk/hlk/ Polsat News, polsatnews.pl

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze