Trwają rozmowy o "największych w historii ćwiczeniach wojsk USA w Polsce"

Polska
Trwają rozmowy o "największych w historii ćwiczeniach wojsk USA w Polsce"
Polsat News

1. Dywizja Kawalerii Pancernej amerykańskiej armii będzie przerzucona do Polski - podała w czwartek "Rzeczpospolita". Według dziennika, "dopinane są szczegóły największych w historii ćwiczeń wojsk amerykańskich planowanych na terenie Polski. Nie jest wykluczone, że po ich zakończeniu część żołnierzy i sprzętu zostanie na terenie naszego kraju. Trwają na ten temat uzgodnienia z Pentagonem".

Gazeta wskazała, że żołnierze USA w ramach planowanych na drugi kwartał przyszłego roku manewrach Defender-20 będą ćwiczyli w Polsce, Niemczech oraz w Holandii i Belgii.

 

Głównym ćwiczącym będzie 1. Dywizja Kawalerii Pancernej z USA. "Jest to jedna z sześciu dywizji ciężkich, czyli pancerno-zmechanizowanych, która stałą bazę ma w Fort Hood w Teksasie. Jej oddziały wraz z czołgami Abrams oraz wozami bojowymi w Bradley przebywały już w Polsce w ramach wzmocnienia wschodniej flanki NATO" - wyjaśniła "Rz".

 

Jak wskazało Dowództwo Generalne, że oddziały amerykańskie zostaną przesunięte do Polski "bez wykorzystania morskich i lotniczych portów wyładunkowych na terenie Polski".

 

"To może oznaczać, że na terenie naszego kraju zostanie wykorzystany głównie transport drogowy oraz kolejowy" - podał dziennik.

wka/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze