Przemek cierpi na zanik mięśni. Fundacja Polsat zapewniła mu rehabilitację

Polska

- To choroba rzadka, genetyczna i nieuleczalna. Rodzice zauważyli zmiany, kiedy Przemek miał 5 lat, miał już problemy z chodzeniem po schodach. Nie ma lekarstwa na tę chorobę, najważniejsza jest rehabilitacja, która może spowodować spowolnienie jej rozwoju. Fundacja Polsat przyszła z pomocą Przemkowi i dofinansowała taką rehabilitację - mówiła Agnieszka Grzegorczyk z zarządu Fundacji Polsat.

Przemek ma 10 lat i cierpi na dystrofię mięśniową Duchenne'a. Jak podkreśliła Grzegorczyk w "Nowym Dniu" w Polsat News, ta choroba postępuje wraz z rozwojem dzieci. Doprowadza do tego, że zanikają mięśnie w całym ciele.


- Przemek jest już w takim wieku, że za jakiś czas będzie musiał zacząć korzystać z wózka, żeby się poruszać. W późniejszym czasie, przez tę chorobę, dzieci przestają oddychać - tłumaczyła Grzegorczyk.


Jak podkreśliła, "to choroba, z którą można przeżyć do 30. roku życia, jeśli dziecko jest dobrze prowadzone".


- Fundacja Polsat współpracuje ze świetnymi specjalistami, np. w klinice neurologii w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym jest taki oddział, który zajmuje się dziećmi z chorobami mięśni, m.in. zanikiem mięśni. Fundacja w 2011 r. wyremontowała tę klinikę, a w tej chwili kończy się także remont sal rehabilitacyjnych - relacjonowała Grzegorczyk.

 

Historię Przemka oraz innych podopiecznych i wskazówki jak pomóc można znaleźć na stronie Fundacji Polsat.

prz/luq/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie