Migranci podejrzani o terroryzm zatrzymani na Morzu Śródziemnym. Płynęli do Europy

Świat
Migranci podejrzani o terroryzm zatrzymani na Morzu Śródziemnym. Płynęli do Europy
Zdj. ilustracyjne/PAP/EPA/A. CARRASCO RAGEL

W wyniku operacji policyjnej na Morzu Śródziemnym między 24 lipca a 8 września zatrzymano co najmniej 12 osób podejrzanych o terroryzm - ogłosiła w czwartek międzynarodowa organizacja policyjna Interpol. W akcji wzięło udział sześć państw przybrzeżnych.

Celem operacji Neptun II było ustalenie tożsamości migrantów, przypływających z Afryki Północnej do Europy. W jej trakcie zatrzymano 31 osób. Co najmniej 12 z nich jest podejrzanych o powiązania z grupami terrorystycznymi. Reszta postępowań dotyczy przemytu ludzi oraz handlu bronią i narkotykami.

 


Funkcjonariusze organizacji wraz z przedstawicielami służb Algierii, Francji, Hiszpanii, Maroka, Tunezji i Włoch ponad 1,2 mln razy przeszukali bazę danych Interpolu m.in. pod kątem skradzionych dokumentów podróży.

- Gdy informacja udostępniana jest między sieciami Interpolu na poziomie globalnym, każdy patrol, kontrola graniczna, czy przypadkowe wyszukiwanie w systemie jest potencjalnym przełomem w śledztwie terrorystycznym - oświadczył sekretarz generalny Interpolu Juergen Stock.

Obecnie bazy Interpolu zawierają informacje o ponad 50 tys. zagranicznych terrorystach i około 400 tys. danych dotyczących terroryzmu.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie