Huragan Humberto przybiera na sile. Żywioł zbliża się do Bermudów

Świat
Huragan Humberto przybiera na sile. Żywioł zbliża się do Bermudów
PAP/EPA/NOAA HANDOUT

Huragan Humberto przybiera na sile i osiągnął już kategorię 3 w skali Saffira-Simpsona. Żywioł zbliża się do archipelagu Bermudów na Atlantyku, gdzie ma dotrzeć w środę wieczorem - poinformowało amerykańskie Centrum ds. Huraganów (NHC) w Miami. Tropikalna burza Imelda dotarła do Teksasu.

Obecnie Humberto, którego szybkość wiatru osiągnęła 185 km/godz, znajduje się w odległości ok. 655 km na południowy zachód od Bermudów.

 


Władze tego zamorskiego terytorium Wielkiej Brytanii przygotowują się do zamknięcia szkół, biur i innych instytucji publicznych. Wstrzymany ma być publiczny transport oraz kursowanie promów.

Jak powiedział minister bezpieczeństwa narodowego Bermudów Wayne Caines instytucje publiczne zostaną zamknięte po północy w środę a komunikacja autobusowa o godz. 4 nad ranem, czasu lokalnego.

Pierwszy atak wichury spodziewany jest w środę wczesnym popołudniem i trwać do czwartku rano. Centrum huraganu ma przejść nieco na północ od Bermudów, ale jego obrzeża mogą wyrządzić znaczne zniszczenia.

 


Tymczasem tropikalna burza Imelda osiągnęła we wtorek wybrzeża Teksasu, jednak słabnie w miarę posuwania się w głąb lądu. Niesie jednak ze sobą ulewne opady deszczu, które w niektórych rejonach południowo zachodniego Teksasu i sąsiedniej Luizjany mogą wynieść nawet 46 cm.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie