Silny wiatr w prawie całym kraju. Nawałnica przeszła nad Warszawą. IMGW wydało ostrzeżenia

Polska
Silny wiatr w prawie całym kraju. Nawałnica przeszła nad Warszawą. IMGW wydało ostrzeżenia
Polsat News

W 13 województwach w Polsce można spodziewać się silnego wiatru - wynika z prognozy IMGW na wtorek. Najniebezpieczniej będzie w północnych powiatach woj. zachodniopomorskiego oraz południowych powiatach Śląska, Małopolski i Podkarpacia. Nad Warszawą po godz. 17 przeszła nawałnica, wiatr połamał drzewa, uszkodził samochody.

Dla tych obszarów wydano alert stopnia drugiego. Przewiduje się tam wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 45 km/h do 60 km/h, miejscowo w porywach nawet do 100 km/h.

 

Nawałnica nad Warszawą

 

Alerty pierwszego stopnia obowiązują na pozostałym obszarze tych województw oraz w województwach: lubuskim, opolskim, dolnośląskim, wielkopolskim, łódzkim, świętokrzyskim, a także na Podlasiu, Warmii i Mazurach oraz w północnej i centralnej części Pomorza.

 

Tam w porywach wiatr może osiągnąć prędkość 90 km/h.

 

Jedyne województwa, dla których nie wydano ostrzeżeń, to Mazowsze, Lubelszczyzna oraz województwo kujawsko-pomorskie. Jednak nad stolicą Mazowsza po godz. 17 przeszła gwałtowna burza. Silny wiatr przewracał drzewa na warszawskich Bielanach. Uszkodzonych jest wiele samochodów, ale straż pożarna podkreśla, że nie ma informacji o osobach poszkodowanych. 

 

Ponieważ powalone drzewa spadły w niektórych miejscach - m.in. na Pradze - na sieć trakcyjną, należy spodziewać się utrudnień w komunikacji tramwajowej.  

 

Interwencje straży pożarnej

 

"W związku z sytuacją pogodową, do godz. 21.00, PSP odnotowała około 516 wyjazdów (woj. mazowieckie - 102, zachodniopomorskie - 79 i dolnośląskie - 61). Awarie energetyczne - bez prądu pozostaje 2,6 tys. odbiorców (najwięcej woj. łódzkie - 1430, podlaskie - 730" - poinformował na Twitterze Grzegorz Świszcz, zastępca dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. 

 

Znaczny spadek temperatury

 

Oprócz wiatru i deszczu należy się również spodziewać znacznego spadku temperatury. W najcieplejszym momencie dnia termometry pokazały od 12 stopni na północy do 17 stopni na południu Polski. Podczas przechodzenia frontu ochładza się do zaledwie 9-10 stopni. Z powodu silnego wiatru i opadów odczuwalnie jest nawet o kilka stopni mniej.


W nocy z wtorku na środę deszczowa i wietrzna pogoda dotrze także nad wschodnie i południowe województwa. Temperatura spadnie w całej Polsce poniżej 10 stopni, a w niektórych miejscach nawet poniżej 5 stopni.

 

Nieprzyjemna, typowo jesienna aura, z opadami, silnym wiatrem i chłodem, utrzyma się na przeważającym obszarze do piątku włącznie. Rozpogodzi się i ociepli, nawet powyżej 20 stopni w cieniu, na weekend 21-22 września.

 

Poniżej przedstawiamy najnowszą prognozę pogody 

  

ac/grz/pgo/ PAP, polsatnews.pl, twojapogoda.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie