Szybko rosną ich oczekiwania finansowe, większość nie ma polskich przyjaciół. Ukraińcy w Polsce

Biznes
Szybko rosną ich oczekiwania finansowe, większość nie ma polskich przyjaciół. Ukraińcy w Polsce
Polsat News

Oczekiwania finansowe Ukraińców pracujących w Polsce mocno wzrosły w ciągu roku. W 2018 roku najczęściej oczekiwali 9-11 zł netto, teraz takiej kwoty oczekuje tylko 6 proc. z nich - wynika z raportu Uniwersytetu Warszawskiego i firmy EWL. Coraz więcej chce zostać w Polsce na dłużej - taką chęć deklaruje 33 proc. z badanych. W ubiegłym roku chęć pozostania w Polsce deklarowało 22 proc. z nich.

Jak wynika z badania, najczęściej do pracy przyjeżdżają do nas mężczyźni (58 proc.). Z reguły przyjeżdżają pracownicy z centralnej (31 proc.) i zachodniej (29 proc.) części kraju. 64 proc. z nich wyjechało z ukraińskich miast, a nie z terenów wiejskich.

 

W porównaniu z ubiegłym rokiem zaczęło do nas przyjeżdżać stosunkowo więcej kobiet i osób ze wsi, chociaż dalej są w mniejszości. 

 

Najczęściej przyjeżdżają osoby zaraz po zakończeniu edukacji, mających 18 do 25 lat (31,3 proc.). Niewiele mniej jest osób w wieku 25-35 lat (31 proc.).

 

18,3 proc. twierdzi, że "zupełnie" nie zna języka polskiego, a 29 proc., że zna "źle". 20,5 proc. z nich odpowiedziało, że zna nasz język "dobrze" lub "bardzo dobrze". 

 

Ponad połowa nie ma przyjaciół wśród Polaków

 

Jak wynika z badania, 50,4 proc. Ukraińców deklaruje, że nie ma bliskich znajomych i przyjaciół wśród Polaków. Ten wskaźnik znacznie się zmniejszył przez rok - w 2018 roku tak twierdziło 64 proc.

 

Najczęściej wskazywanym sposobem spędzania wolnego czasu jest spotykanie się z innymi Ukraińcami - tak wskazało 48 proc. respondentów.

 

Chcą dużo pracować, nawet 12 godz. dziennie, i coraz więcej zarabiać

 

48 proc. Ukraińców planuje, że będzie pracować w Polsce od 3 do 6 miesięcy.

 

Większość (61 proc.) pracuje u nas na podstawie wizy pracowniczej. Deklarują, że chcieliby dużo pracować - 49 proc. z nich chce pracować od 10 do 12 godz. dziennie. Ich zdaniem najlepszym benefitem, jaki może zaoferować pracodawca jest darmowe zakwaterowanie (79 proc.)

 

W skali roku bardzo mocno wzrosło oczekiwane przez Ukraińców wynagrodzenie. W 2018 roku 41 proc. z nich deklarowało, że oczekuje od 9 do 11 zł netto za godzinę pracy. Rok później na taką kwotę liczy jedynie 6 proc. Mocno wzrosła natomiast liczba Ukraińców, którzy oczekują od 13 do 15 zł (z 18 proc. rok temu, ale już 33 proc. w tym roku). Najczęściej (36 proc.) wskazuje, że liczy, że na Ukrainę przywiezie 5-10 tys. zł oszczędności.

 

30 proc. deklaruje, że spotkało się z rasizmem w Polsce. 

 

Badanie pracowników z Ukrainy zostało przeprowadzone metodą bezpośredniego indywidualnego wywiadu kwestionariuszowego.

jm/grz/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie