"Używamy niestandardowych działań". W poniedziałek policja wyłapuje kierowców z telefonem w ręce

Polska

Policja w całej Europie, w tym także Polsce, rozpoczęła zatrzymywanie kierowców korzystających w czasie jazdy z telefonów komórkowych. Działania prewencyjne o nazwie "Telefony" mają przypomnieć o konieczności korzystania z zestawów słuchawkowych lub głośnomówiących. Za nieprawidłowe korzystanie z aparatu w czasie jazdy grozi mandat o wysokości 200 złotych i 5 punktów karnych.

Dzięki akcji "Telefony" policjanci chcą zwiększać świadomość uczestników ruchu drogowego na temat konsekwencji używania komórek w czasie jazdy. Zakaz korzystania z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku dotyczy nie tylko kierowców aut, ale również rowerzystów. 

 

Zatrzymania za rozmowę, sms i "scrollowanie"

 

Mundurowi będą zatrzymywać osoby rozmawiające przez telefon, ale również piszące smsy oraz przeglądające treści w internecie. 

 

- Używamy dosyć niestandardowych działań. W niektórych jednostkach obserwujemy kierowców również poprzez monitoring miejski oraz nasze wozy automobilne wyposażone w monitoring. Niech niektórzy się nie zdziwią, że, używając dziś komórki, mogą być za kilka dni poinformowani o popełnieniu wykroczenia - zapowiedział na antenie Polsat News Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji.

 

 

47 procent Polaków bez zestawów głośnomówiących

 

Z wyników tegorocznej edycji Europejskiego Barometru Odpowiedzialnej Jazdy wynika, że 33 proc. procent polskich kierowców wysyła lub czyta smsy oraz e-maile w czasie prowadzenia auta. Z kolei telefonu bez zestawu głośnomówiącego w tej samej sytuacji używa 47 proc. Polaków.

 

"W sytuacji, gdy kierujący pojazdem nie może obejść się bez telefonu, bo np. jest on narzędziem pracy, powinien wyposażyć się w tzw. zestaw słuchawkowy lub głośnomówiący. Tego typu sprzęt umożliwia prowadzenie rozmowy telefonicznej i kierowanie pojazdem bez potrzeby odrywania wzroku od drogi" - czytamy na stronie policji.

 

  

 

"Telefony" nie tylko w Polsce

 

Za niewłaściwe korzystanie z telefonu podczas jazdy grozi mandat o wartości 200 złotych oraz 5 punktów karnych. Każdego dnia policjanci wystawiają za to wykroczenie ponad 280 mandatów.

 

Akcja policyjna odbywa się nie tylko w Polsce, ale także w całej Europie. Została objęta patronatem Europejskiej Organizacji Policji Ruchu Drogowego TISPOL.

ac/hlk/ Polsat News, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie