"Kontrowersyjne rozwiązanie, za którym nie jestem". Rabiej o adopcji dzieci przez pary homoseksualne

Polska

- To jest rozwiązanie niezwykle kontrowersyjne, za którym osobiście nie jestem - powiedział w "Wydarzeniach i Opiniach" wiceprezydent Warszawy Paweł Rabiej, zapytany, czy para gejów powinna mieć możliwość adopcji dzieci. Zaznaczył, że kwestia legalizacji związków partnerskich powinna być załatwiona "od razu".

- Jak prezes Kaczyński o kimś mówi, to ten ktoś dobrze na tym nie wychodzi - przekazał Rabiej pytany przez Bogdana Rymanowskiego, czy cieszy się z tego, że Jarosław Kaczyński tak często o nim mówi w kontekście "planu Rabieja". 

 

Chodzi o słowa prezesa PiS, Jarosława Kaczyńskiego, który po konwencji w Lublinie powiedział w wywiadzie, że PiS będzie się bronić przed "planem Rabieja". 

 

Wiceprezydent Warszawy dodał, że nie reaguje na zaczepki Kaczyńskiego, który jego zdaniem usiłuje jego nazwiskiem nazwać "jakiś nikczemny plan zniszczenia polskiej rodziny". Dodał, że jedyny plan jaki miał, został zaprezentowany w czasie powstawania partii Nowoczesna. 

  

Pytany czy Kaczyński ma obsesję na jego punkcie, odpowiedział, że chyba nie, ale używa go "jako pewnego rodzaju straszaka". 

 

- Tak jak straszył kiedyś imigrantami, tak dziś straszy społecznością LGBT - powiedział. 

 

- Jestem mimo wszytko konserwatystą, jeśli chodzi o podejście do zmian społecznych - mówił Rabiej dodając, że nie lubi zmian pospiesznych, które nie wynikają z dojrzewania społecznego.

 

"Polityka salami"

 

- Nie jestem pewien czy to jest ten sam zakres konserwatyzmu, który jest mi bliski - odniósł się do słów wiceprezydenta Warszawy Zbigniew Girzyński, drugi z gości programu.

 

Poseł PiS opisał przedwojenną koncepcję tzw. polityki salami (czyli taktyki umożliwiającej osiąganie celów małymi krokami) jako sposobu działania środowisk LGBT. 

 

Girzyński nawiązał również do słów polityka PO, Rafała Grupińskiego, który podczas marszu Koalicji Europejskiej został zapytany o związki partnerskie. Polityk, prawdopodobnie nie wiedząc, że jest nagrywany, przyznał: "dzisiaj nie eksponujemy tego za bardzo", bo "musimy prowincję przyciągnąć do głosowania".

 

- Taki jest plan Koalicji Obywatelskiej. A pan prezydent, za co go szanuję, powiedział o tym wprost - spuentował Girzyński. 

 

- Jest absurdem, jeśli się przypisuje istnienie jakiegokolwiek planu - odpowiedział Rabiej, dodając, że programem jest to, co zostało przedstawione w tzw. sześciopaku Schetyny. 

Wiceprezydent Warszawy wrócił do kwestii związków partnerskich, którą jego zdaniem trzeba zająć się na samym początku (po wyborach) - "dlatego, że mnóstwo osób w nich żyje i z szacunku do nich należałoby uporządkować pewne sprawy".

 

"To jest rozwiązanie niezwykle kontrowersyjne"

 

Dopytywany o małżeństwa osób homoseksualnych oraz kwestię adoptowania przez nich dzieci odpowiedział, że: "to nie jest moment, trzeba zacząć od innych rzeczy".

 

Zapytany wprost, czy para gejów powinna mieć możliwość adopcji dzieci odparł: - To jest rozwiązanie niezwykle kontrowersyjne, za którym osobiście nie jestem.

 

Dodał, że polskie państwo powinno dokładnie zbadać możliwości w tej kwestii, np. umożliwienie zastosowania "przysposobienia zastępczego". 

 

"Krok do głębszego zabiegu inżynierii społecznej"

 

Poseł Girzyński został zapytany z kolei dlaczego PiS jest przeciwny nawet jednemu krokowi w kierunku zalegalizowania związków partnerskich.  - Bo to pierwszy krok do głębszego zabiegu inżynierii społecznej - odpowiedział.

 

Dodał, że nie chce wnikać w niczyje życie prywatne i sprawdzać związków niesformalizowanych, ale równocześnie będzie protestował przeciwko legalizacji rzeczy, "na które nie powinno być przyzwolenia".

 

Dotychczasowe odcinki "Wydarzeń i Opinii" można obejrzeć tutaj.

dc/ml/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie