Troje dzieci urodziło się ze zniekształconą rączką w tym samym szpitalu, w ciągu 3 miesięcy

Świat
Troje dzieci urodziło się ze zniekształconą rączką w tym samym szpitalu, w ciągu 3 miesięcy
Pixabay/Bgmfotografia

W jednym ze szpitali w Zagłębiu Ruhry w krótkim czasie urodziło się troje dzieci z niedorozwojem kończyn. Jak informuje klinika, w ubiegłych latach nie było ani jednego takiego przypadku. Niemieckie ministerstwo zdrowia zapowiada zbadanie sprawy, a eksperci wskazują, co może być przyczyną identycznych wad u noworodków.

Jak informuje "Deutsche Welle", w ubiegły czwartek ogłoszono, że w szpitalu Sankt Marien Buer w Gelsenkirchen w okresie od połowy czerwca do początku września na świat przyszło troje dzieci z niedorozwiniętymi rączkami. Według kliniki, w ubiegłych latach nie było ani jednego takiego przypadku.

 

U wszystkich trojga dzieci zniekształcona jest tylko jedna ręka. Niewykształcone jest śródręcze i palce. W klinice tej w roku 2018 urodziło się ponad 800 dzieci.

 

Czwarty przypadek

 

Dr Claudia Roll, dyrektorka szpitala dziecięcego w Datteln w Zagłębiu Ruhry poinformowała, że także i tam niedawno na świat przyszło dziecko z podobną wadą. Oba szpitale dzieli około 30 km.

 

Po tych doniesieniach krajowe ministerstwo zdrowia w Düsseldorfie zapowiedziało zebranie informacji ze wszystkich klinik w Nadrenii Płn.-Westfalii, ws. podobnych wad noworodków.

 

"Przypadki statystyczne" 

 

Ministerstwo zdrowia w Berlinie powstrzymuje się od komentarza w tej sprawie. "Zanim będziemy spekulować na temat przyczyn i konsekwencji, poczekajmy na wyniki badań" - napisał resort w komunikacie przesłanym Wirtualnej Polsce.

 

Jak dodano, "ordynator położnictwa na klinice uniwersyteckiej w Kolonii wskazał, że te trzy przypadki z Gelsenkirchen mogłyby być po prostu przypadkiem statystycznym".

 

Czynniki środowiskowe lub infekcja wirusowa 

 

Dr Roll zaznaczyła w regionalnej rozgłośni WDR, że powodem takich deformacji mogą być czynniki genetyczne lub problemy z pępowiną. 

 

Inni eksperci twierdzą, że zniekształcenia mogą wynikać także z czynników środowiskowych lub infekcji wirusowych. Będzie można to wyjaśnić dopiero, kiedy zebrane zostaną informacje ze szpitali w regionie i w całych Niemczech. 

zdr/ml/ Deutsche Welle, Wirtualna Polska
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie