"Gruss aus Oppeln". Opolska mniejszość niemiecka chce wyprodukować film

Kultura
"Gruss aus Oppeln". Opolska mniejszość niemiecka chce wyprodukować film
Zdjęcie ilustracyjne, fot. Wikimedia.org

Początkiem filmu będzie moment objęcia władzy w Opolu przez NSDAP, wprowadzenie dyktatury i unicestwienie demokracji i samorządu miejskiego. Struktury mniejszości niemieckiej złożyły cztery wnioski do Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. Jak informuje biuro prasowe Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim, wśród propozycji jest produkcja filmu "Gruss aus Oppeln".

Jak informuje TSKN, w tegorocznej edycji struktury mniejszości na terenie województwa zgłosiły sześć projektów. Wśród nich jest m.in. cykl spotkań i wycieczek poświęconych historii, tradycji i kulturze regionu, projekt zakładający koncerty muzyki polskich i niemieckich kompozytorów w gminach, czy projekt zakupu sprzętu muzycznego oraz nauki gry dla najmłodszych.

 

Jednym ze zgłoszonych projektów jest produkcja drugiej części filmu „Gruss aus Oppeln” pod roboczym tytułem "Oppeln 1933 – Opole 1956". To kontynuacja projektu z 2017 roku zawierającego opowieści o wspomnieniach i pamięci mieszkańców regionu. Początkiem filmu będzie moment objęcia władzy w Opolu przez NSDAP, wprowadzenie dyktatury i unicestwienie demokracji i samorządu miejskiego.

 

Film o okresie bezprawia "Dzikiego Zachodu"

 

- To będzie opowieść o losach miasta i jego mieszkańców w przededniu wojny, w czasie II wojny światowej - Żydów, ewangelików, katolików. O obronie miasta i wydarzeniach Tragedii Górnośląskiej w mieście i miejscowościach podopolskich, czyli wkroczeniu Armii Czerwonej. O weryfikacji narodowościowej, wypędzeniu niemieckich mieszkańców i wymuszonemu przesiedleniu nowych mieszkańców z Kresów. O okresie bezprawia "Dzikiego Zachodu". Odbudowie miasta i jednocześnie wprowadzeniu nowego socjalistycznego reżimu – stalinizmu. Końcem tej opowieści będzie czas odwilży. Dokument podobnie jak film "Gruss aus Oppeln" będzie bazował na mówionych wspomnieniach mieszkańców lub ich rodzin z samego miasta, ale i jego okolic, pamiętnikach, starych artykułach prasowych, kronikach, pocztówkach i listach. Będzie opowieścią o zwykłych ludziach ich rozpaczy i strachu, ale również o ich pragnieniach, radości i nadziei w dramatycznych czasach terroru" - powiedziała Joanna Hassa z TSKN.

 

Do tegorocznej edycji budżetu Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego można zgłaszać projekty o zasięgu powiatowym i subregionalnym. Najlepsze z nich, które zostaną wybrane w głosowaniu, otrzymają wsparcie w wysokości odpowiednio 100 i 150 tys. zł.

grz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie