PSL z "jedynką", PiS z "dwójką". Rozlosowano numery list wyborczych

Polska

Pierwsze miejsce dla PSL-Koalicji Polskiej, drugie dla PiS, trzecie dla Lewicy, czwarte Konfederacji i piąte - dla Koalicja Obywatelska. W Państwowej Komisji Wyborczej rozlosowano numery list wyborczych komitetów. Wybory parlamentarne odbędą się 13 października.

W losowaniu numerów list wyborczych wzięło udział łącznie dziewięć komitetów, które zarejestrowały listy kandydatów do Sejmu w więcej niż jednym okręgu wyborczym.

 

Najpierw losowane były numery dla pięciu komitetów, które zarejestrowały swoje listy we wszystkich okręgach wyborczych.

 

W losowaniu numer 1 przypadł KW Polskie Stronnictwo Ludowe, 2 - KW Prawo i Sprawiedliwość, 3 - KW Sojusz Lewicy Demokratycznej, 4 - KW Konfederacja Wolność i Niepodległość, 5 - KKW Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni.

 

Następnie wylosowane zostały numery dla komitetów, które zarejestrowały listy kandydatów do Sejmu w mniejszej liczbie okręgów.

 

  

 

I tak numer 6 będą miały listy KW Prawica, 7 - KW Akcja Zawiedzionych Emerytów Rencistów, 8 - KWW Koalicja Bezpartyjni i Samorządowcy, a 9 - KW Skuteczni Piotra Liroya-Marca.

 

Jednostronicowa karta

 

W tegorocznych wyborach do Sejmu w całym kraju będzie obowiązywała jednostronicowa karta do głosowania - na karcie będą umieszczone zarejestrowane w danym okręgu wyborczym listy kandydatów na posłów; uchwałę w tej sprawie podjęła w poniedziałek PKW.

 

Początkowo Komisja rozważała wcześniej możliwość, by w zależności od wielkości okręgu wyborczego i liczby zarejestrowanych list kandydatów, karta do głosowania miała postać karty jednostronicowej lub broszury.

 

  

 

Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak mówiła wcześniej, że Państwowej Komisji Wyborczej zależało, by karty wyborcze miały formę jednej kartki. - Widzimy, że jednostronicowa karta wyborcza jest najlepsza zarówno dla wyborców z uwagi na małą liczbę głosów nieważnych, jak i dla komisji wyborczych, które liczą głosy - powiedziała Pietrzak.

 

W wyborach do Sejmu Polska podzielona jest na 41 okręgów różnej wielkości. Najmniejszym okręgiem, gdzie wybiera się 7 posłów jest Częstochowa, zaś największym Warszawa - tu do zdobycia jest aż 20 mandatów.

 

Nazwiska kandydatów do Senatu znajdą się na karcie w formie pojedynczej kartki. Senatorowie wybierani są w 100 jednomandatowych okręgach wyborczych.

 

Bez Pawłowicz, Petru, Radziszewskiej 

 

Na listach wyborczych nie znalazło się kilka znanych nazwisk. W Sejmie kolejnej kadencji zabraknie posłów, którzy barwnymi językiem opisywali rzeczywistość, jak np. posłanka PiS Krystyna Pawłowicz, Stefan Niesiołowski (PSL-KP) czy Ryszard Petru (Teraz!), którzy zdecydowali, że nie wezmą udziału w najbliższych wyborach do parlamentu.

 

Z udziału w wyborach zrezygnowała także wieloletnia posłanka PO Elżbieta Radziszewska, która była "trójką" na liście KO w Piotrkowie Trybunalskim. Powodem, który podała, były standardy przy tworzeniu list do Sejmu w jej okręgu.

 

Do Sejmu nie wystartuje także inna posłanka PO, Zofia Ławrynowicz. Parlamentarzystka była pierwotnie "trójką" na liście KO w Szczecinie. Po korektach dokonanych przez władze PO została przesunięta na miejsce ósme i zrezygnowała ze startu. 

 

- Nie ma mojej zgody na to, żeby traktowano mnie jak przedmiot. (...) Nie pozwolę, żeby chłopcy w krótkich spodenkach, którzy bawią się w piaskownicy w politykę przesuwali kobiety jak babki piaskowe - mówiła.

 

W wyborach nie startują też byli ministrowie, posłowie klubie PO-KO: były minister skarbu Włodzimierz Karpiński, były minister sportu i turystyki Adam Korol czy była szefowa MSWiA Teresa Piotrowska.

 

Krótka przygoda z polityką


Krótki staż w Sejmie mieli byli lub obecni jeszcze posłowie Kukiz'15. Wiceszef klubu Grzegorz Długi zdecydował, że nie będzie się ubiegał o kolejną kadencjęŁukaszowi Rzepeckiemu, który wszedł do Sejmu z listy PiS, nie spodobał się okręg wyborczy, z którym - jak podkreślał - nic go nie łączy i zrezygnował ze startu, a Tomaszowi Jaskóle nie spodobał się sam koalicjant ugrupowania Pawła Kukiza, czyli Polskie Stronnictwo Ludowe.


Niepewna jest też przyszłość w przyszłym parlamencie byłego wiceszefa klubu, kandydata Kukiz'15 na urząd prezydenta stolicy Marka Jakubiaka. Zdecydował się on otwierać listy komitetu Bezpartyjnych i Samorządowców w Krakowie, ale Bezpartyjni nie zarejestrowali list w całym kraju.

 

Potencjalni debiutanci 

 

Na wysokich pozycjach na listach są natomiast politycy, którzy nie sprawowali dotąd mandatu posła na Sejm. Na listach PiS są m.in. premier Mateusz Morawiecki, minister zdrowia Łukasz Szumowski, szefowa resortu przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz, minister ds. pomocy humanitarnej Michał Woś, były rzecznik premier Beaty Szydło i obecny przewodniczący sejmiku małopolskiego Rafał Bochenek, wicerzecznik PiS Radosław Fogiel, szef komitetu wykonawczego partii Krzysztof Sobolewski, wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera, wicewojewoda opolski Violetta Porowska, wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak, radny Kacper Płażyński.

 

Szansę na debiut w Sejmie mają także kandydaci Koalicji Obywatelskiej: liderka Inicjatywy Polska Barbara Nowacka, współprzewodnicząca Zielonych Małgorzata Tracz, dziennikarz Tomasz Zimoch, aktywistka Iwona Hartwich, radny sejmiku i znany lekarz Riad Haidar, wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski, warszawski radny Sławomir Potapowicz, radna Aleksandra Gajewska, były szef Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych Maciej Lasek, dziennikarz i brat zamordowanego prezydenta Gdańska Piotr Adamowicz, przewodnicząca sejmiku warmińsko-mazurskiego Bernadeta Hordejuk, działaczka społeczna Joanna Jaśkowiak i liderka KOD Magdalena Filiks.

 

Najliczniejszą drużynę potencjalnych sejmowych debiutantów zrzeszają listy Lewicy. Są na nich m.in. Adrian Zandberg, Marcelina Zawisza, Maciej Konieczny, Dorota Olko (działacze Lewicy Razem), rzeczniczka SLD Anna Maria Żukowska, wiceszef Wiosny Krzysztof Śmiszek, wiceprezydent Łodzi Tomasz Trela, działaczka społeczna Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, sekretarz zarządu Wiosny Krzysztof Gawkowski, były prezes zarządu Telewizji Polskiej Robert Kwiatkowski, radna Zielonej Góry Anita Kucharska-Dziedzic, socjolog Maciej Gdula, szefowa gabinetu Roberta Biedronia w Urzędzie Miejskim w Słupsku Beata Maciejewska, była radna Warszawy Paulina Piechna-Więckiewicz, sekretarz generalny SLD Marcin Kulasek, czy szef zespołu programowego lewicy Dariusz Standerski.

 

Wybory parlamentarne odbędą się 13 października. Polacy wybiorą 460 posłów i 100 senatorów na czteroletnią kadencję.

zdr/luq/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie