Nieoficjalnie: jest nowy kandydat na ministra finansów

Polska
Nieoficjalnie: jest nowy kandydat na ministra finansów
KPRM/Adam Guz

Miesiąc przed wyborami parlamentarnymi premier wyznaczył kandydata na objęcie wakatu w resorcie finansów - informuje Wirtualna Polska. Następcą Mariana Banasia ma zostać minister inwestycji i rozwoju, Jerzy Kwieciński.

Obecnie obowiązki ministra finansów sprawuje premier Mateusz Morawiecki. Poprzedni szef resortu Marian Banaś został powołany pod koniec sierpnia przez Sejm na stanowisko prezesa Najwyższej Izby Kontroli.

 

- W najbliższych kilku dniach zadecydujemy o tym, kto do końca tej kadencji będzie pełnił funkcję ministra finansów - mówił premier w ubiegłą środę w "Wydarzeniach i Opiniach".

 

Od tamtej pory nie ogłoszono jednak, kto będzie następcą Banasia.

 

Wirtualna Polska informuje w czwartek, że decyzja w tej sprawie zapadła podczas środowej narady z udziałem szefa rządu. Wbrew przypuszczeniom, nowym ministrem ma nie być któryś z wiceszefów MF. Kandydatem ma być Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju.

 

"Ekspert w dziedzinie funduszy europejskich" 

 

Według portalu, za Kwiecińskim przemawiać ma "duże doświadczenie w dziedzinie finansów oraz dobre recenzje za sprawowanie obecnej roli nadzorcy sektora inwestycyjnego". 

 

Rozmówca WP podkreśla, że minister jest ekspertem w dziedzinie funduszy europejskich, współpracował niegdyś z Grażyną Gęsicką, a po wyborach w 2015 roku został jednym z najbliższych współpracowników Matusza Morawieckiego w resorcie rozwoju.

 

Oficjalna nominacja ma zostać wkrótce ogłoszona.

 

Doktor nauk technicznych 

 

Kwieciński jest absolwentem Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej. Na tym samym wydziale w 1991 roku uzyskał stopień doktora nauk technicznych w zakresie budowy i eksploatacji maszyn. Odbył także studia podyplomowe typu MBA.

 

Pracował w Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Polsce oraz był prezesem zarządu Europejskiego Centrum Przedsiębiorczości. W latach 2005–2008 był podsekretarzem stanu w resorcie rozwoju regionalnego. 

 

W listopadzie 2015 r. ponownie został wiceministrem, tym razem w ministerstwie rozwoju. 9 stycznia 2018 roku został przez prezydenta powołany na stanowisko ministra. Stanął na czele nowo powołanego resortu inwestycji i rozwoju. 

zdr/ wp.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie