Nowy prezes NIK Marian Banaś złożył przysięgę. W Sejmie otrzymał 234 głosy

Polska
Nowy prezes NIK Marian Banaś złożył przysięgę. W Sejmie otrzymał 234 głosy
PAP/Radek Pietruszka

Powołany przez Parlament na stanowisko prezesa Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś złożył w piątek wieczorem przysięgę w Sejmie. Wcześniej, od czerwca, był ministrem finansów. W kierowaniu resortem tymczasowo zastąpił go premier Mateusz Morawiecki.

- Obejmując stanowisko prezesa Najwyższej Izby Kontroli uroczyście przysięgam, że dochowam wierności postanowieniom Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej, a powierzone mi obowiązki będę wypełniał bezstronnie i z najwyższą starannością. Tak mi dopomóż Bóg - powiedział nowy prezes Najwyższej Izby Kontroli.

 

W piątek rano, Sejm wyraził zgodę na powołanie Banasia na stanowisko prezesa Najwyższej Izby Kontroli. Za jego kandydaturą głosowało 234 posłów, a za kandydatem PO-KO, posłem Borysem Budką - 135.

 

W piątkowe popołudnie, na powołanie Banasia na szefa NIK zgodził się Senat. Za jego kandydaturą głosowało 60 senatorów, przeciw było 12, jedna osoba wstrzymała się od głosu.

 

Kandydatów na szefa NIK można było zgłaszać do 28 lipca. W czwartek kandydaturę Mariana Banasia pozytywnie zaopiniowała sejmowa Komisja do Spraw Kontroli Państwowej.

 

Kadencja byłego prezesa NIK, Krzysztofa Kwiatkowskiego wygasła 27 sierpnia 

 

Prezes NIK powoływany jest przez Sejm za zgodą Senatu na wniosek marszałka Sejmu lub grupy co najmniej 35 posłów. Kadencja prezesa trwa 6 lat. Może być wybrany na kolejną kadencję tylko raz. Kadencja dotychczasowego prezesa NIK Krzysztofa Kwiatkowskiego wygasła 27 sierpnia br.

 

Nowy prezes NIK od czerwca br. pełnił funkcję ministra finansów. Wcześniej był wiceministrem finansów i szefem Krajowej Administracji Skarbowej. Był też Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej, pełnomocnikiem rządu do spraw zwalczania nieprawidłowości finansowych.

 

Jak podał resort finansów, Banaś jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego (1979). W 1980 r. ukończył studia podyplomowe z zakresu religioznawstwa, studiował też filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej. Odbył pozaetatową aplikację sądową zakończoną w 1996 r. egzaminem sędziowskim oraz aplikację NIK-owską. Ukończył również Podyplomowe Studia Audytu Wewnętrznego (2009-2010).

 

Banaś pracował już w NIK-u na różnych stanowiskach w latach 1992–2015

 

"W latach 1976-1980 jeden z założycieli i działaczy Akcji na rzecz Niepodległości oraz Instytutu Katyńskiego. Od 1981 do 1983 r. odbywał karę pozbawienia wolności za działalność w »Solidarności«. W 1990 r. odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski przez rząd RP na uchodźstwie, a w 2011 r. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski przez Prezydenta RP, został też wyróżniony Medalem »Niezłomnym w Słowie«. W 2015 r. prezydent RP Andrzej Duda odznaczył go Krzyżem Wolności i Solidarności" - napisano na e-stronie MF.

 

Dodano, że Banaś doradzał ministrowi spraw wewnętrznych w okresie rządu Jana Olszewskiego. W latach 1992–2015 pracował w Najwyższej Izbie Kontroli na różnych stanowiskach, m.in. głównego specjalisty i doradcy prawnego. Od 21 listopada 2005 r. do 2 stycznia 2008 r. był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Finansów, od 28 listopada 2005 r. - także szefem Służby Celnej.

 

NIK kontroluje wszystkie urzędy, instytucje, przedsiębiorstwa, w których pojawiają się pieniądze publiczne. Izba sprawdza, czy te jednostki wykonują swoje zadania na rzecz obywateli w sposób najbardziej efektywny i oszczędny. Znowelizowana ustawa o NIK z 23 grudnia 1994 roku stanowi, że Izba może podjąć kontrole na zlecenie Sejmu lub jego organów, na wniosek Prezydenta RP, Prezesa Rady Ministrów oraz z własnej inicjatywy.

 

Morawiecki zastępuje Banasia w resorcie finansów

 

- Zgodnie z przepisami ustawy o Radzie Ministrów, w czasie, gdy któreś ze stanowisk ministerialnych nie jest obsadzone, to premier przejmuje obowiązki szefa danego resortu, w tym przypadku resortu finansów - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.

 

Jak dodał, "decyzje co do kwestii kadrowych w tym resorcie będą podjęte w najbliższych dniach".

dc/wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie