PO-KO zawiadamia prokuraturę ws. słów Pawłowicz, która nazwała RPO "wyjątkowym szkodnikiem"

Polska

Na sejmowej komisji sprawiedliwości Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar złożył raport z działalności za 2018 r. Podczas obrad został ostro zaatakowany przez Krystynę Pawłowicz, która nazwała go m.in. "antypolskim rzecznikiem" i "wyjątkowym szkodnikiem". W środę PO-KO złożyło zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa, w zw. ze "znieważeniem konstytucyjnego organu, jakim jest RPO".

- Na komisji sprawiedliwości doszło do bezpardonowego ataku pani Krystyny Pawłowicz na rzecznika praw obywatelskich, ten pełen nienawiści atak przekroczył wszelkie dopuszczalne granice. Takiego ataku politycznej furii jeszcze w tej kadencji nie było - powiedziała na konferencji w Sejmie Kamila Gasiuk-Pihowicz.

 

Jak dodała, "pan Piotrowicz, przewodniczący komisji, nawet nie kiwnął palcem, aby zareagować".

 

- Solidaryzujemy się z RPO i składamy zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa, jakim jest znieważenie konstytucyjnego organu jakim jest rzecznik praw obywatelskich - powiedziała Gasiuk-Pihowicz.

 

- PiS walczy z każdą niezależną władzą, niezależną osobą. Najpierw obcinano rzecznikowi budżet, później bezprawnie grożono jego odsunięciem, teraz widzimy hejt - powiedziała posłanka PO-KO.

 

"Żyjecie sobie w jakiejś fantazji"

 

Na wtorkowej komisji Adam Bodnar wymienił 15 najważniejszych problemów z zakresu wolności i praw obywatelskich wymagających - jego zdaniem - pilnego rozwiązania.

 

W ocenie RPO w Polsce wciąż aktualny jest problem wykluczenia społecznego. - Nie daje mi spokoju to, że mamy całe grupy, które mogą być wykluczane i poniżane. Chodzi o osoby homoseksualne, transpłciowe, imigrantów, kobiety, działaczy organizacji pozarządowych - zaznaczył Rzecznik.

 

W dyskusji nad sprawozdaniem głos zabrała Krystyna Pawłowicz (PiS). Podczas swojego wystąpienia zarzuciła zarówno opozycji jak i RPO, że nie akceptują wyników demokratycznych wyborów w Polsce.

 

- Żyjecie sobie w jakiejś fantazji, nienawiści. Wytwarzacie w sobie nienawiść do własnego państwa i właściwie znajdujecie sobie takiego reprezentanta w postaci pana rzecznika, który również nie akceptuje rzeczywistości po wyborach 2015 roku - mówiła Pawłowicz.

 

- Jest pan wyjątkowym szkodnikiem - zwróciła się do Bodnara Pawłowicz dodając, że będzie przeciwko przyjęciu przez komisję informacji "o działalności antypolskiego rzecznika".

 

Podczas tego wystąpienia poseł Kamila Gasiuk-Pihowicz kilkukrotnie domagała się interwencji przewodniczącego komisji Stanisława Piotrowicza, zwracając uwagę na łamanie prawa. 

 

las/ml/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie