Korea Północna przetestowała "olbrzymią wyrzutnię pocisków". Kim: potrzebne dalsze próby ogniowe

Świat
Korea Północna przetestowała "olbrzymią wyrzutnię pocisków". Kim: potrzebne dalsze próby ogniowe
PAP/EPA/KCNA

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un obserwował we wtorek nowy test "olbrzymiej wyrzutni wielu pocisków" - poinformowała w środę oficjalna agencja prasowa KCNA. Wcześniej o wystrzeleniu przez Pjongjang wielu pocisków krótkiego zasięgu informowały źródła południowokoreańskie.

Według Seulu pociski przeleciały ok. 330 km po czym spadły do Morza Japońskiego. Kim, który obserwował testy tej wyrzutni już wcześniej, powiedział - jak zrelacjonowała KCNA - że jej możliwości zostały "wreszcie sprawdzone w warunkach operacji bojowej" oraz, że potrzebne są jeszcze "dalsze ciągłe próby ogniowe", których charakteru nie sprecyzowano bliżej.

 

Komentatorzy wskazują, że Pjongjang dokonał tej próby zaledwie kilka godzin po zasygnalizowaniu Waszyngtonowi o gotowości wznowienia znajdujących się w impasie rokowań w sprawie denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego.

 

"Sygnał dla Waszyngtonu"

 

Według analityków, na których powołuje się Reuters, wtorkowy test wydawał się mieć na celu wysłanie sygnału Waszyngtonowi wskazującego co może się stać, jeśli nie przystąpi on do rozmów z gotowością do kompromisów.

 

Prezydent USA Donald Trump pomniejszał znaczenie wcześniejszych prób z pociskami krótkiego zasięgu twierdząc, że nie naruszają one żadnych porozumień.

 

Jednak zdymisjonowany przez Trumpa jego doradca ds. bezpieczeństwa narodowego John Bolton wskazywał, że nawet takie pociski są zakazane przez rezolucje ONZ.

 

Spotkania Trump - Kim

 

Po historycznym spotkaniu na szczycie Trumpa z Kimem w czerwcu 2018 r. wydawało się, że oba kraje wstąpiły na drogę dialogu. Jednak drugi szczyt, który odbył się w lutym br. w Hanoi zakończył się fiaskiem, po którym nastąpił ponowny okres ochłodzenia stosunków.

 

Trump odmówił zniesienia sankcji wobec Pjongjangu jedynie w zamian - jak proponowała strona północnokoreańska - za wznowienie rokowań.

wka/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie