W nowym "Monopoly" kobiety mają przewagę

Biznes
W nowym "Monopoly" kobiety mają przewagę
pixabay/themusingsofmo

Nowa odsłona popularnej gry planszowej "Monopoly" nosi nazwę "Ms. Monopoly". W tej wersji zamiast w miasta czy zabytki, gracze inwestują w wynalazki stworzone przez kobiety. Dodatkowo, jeżeli gracz jest kobietą, to za przejście przez pole startowe otrzyma dodatkowe pieniądze.

Grę promuje nowa postać. Zamiast "Pana Monopoly", firma Hasbro postawiła na jego siostrzenicę - wynalazczynię "Panią Monopoly". Gracze poruszają się po planszy przy pomocy pionków mających związek z tytułową bohaterką. Wśród nich są: samolot, kieliszek, pierścień, sztanga, notatnik, a także biały kapelusz.

 

"W końcu nadszedł ten czas"

 

Za przejście przez start gracze-mężczyźni otrzymują 200 zabawkowych dolarów. Z kolei jeżeli pionek kontroluje kobieta, otrzymuje 240 dolarów.

 

Gracze mogą zainwestować swoje środki w takie wynalazki jak m.in. wi-fi, model DNA i kamizelka kuloodporna. Na niebieskich polach - kosztujących najwięcej, a zarazem przynoszących największe zyski - znalazły się ciasteczka z kawałkami czekolady i izolacja komórek macierzystych.

 

"To moment, by docenić kobiety, które przecierały szlaki i uaktualnić parę spraw. W końcu nadszedł ten czas" - napisała firma Hasbro pod spotem reklamującym nowe wydanie gry.

 

Premiera gry w Stanach Zjednoczonych planowana jest na 26 września. Nie wiadomo, czy ta edycja zostanie wydana w Polsce.

 

To kobieta wymyśliła zasady

 

Internauci komentując wydanie nowej edycji przypomnieli, że przez ponad 40 lat autorstwo zasad "Monopoly" było przypisywane mężczyźnie. Jednak oryginalne zasady zostały wymyślone przez Elizabeth Magie Phillips, która w 1906 r. wydała grę o nazwie "The Landlord's Game". Phillips wymyśliła dwa warianty zasad, anty-monopolistyczny (w którym celem było dążenie do wspólnego dobrobytu) i monopolistyczny.

 

Gra planszowa w różnych wariantach stała się popularna wśród studentów. W 1932 r. została zaprezentowana Chrlesowi Darrowowi przez jego przyjaciela Charlesa Todda. Darrow poprosił kolegę o spisanie jej zasad, a następnie wykorzystał je, by stworzyć i opatentować grę "Monopoly". W 1934 r. firma Parker Brothers odkupiła od mężczyzny prawa do tytułu. Z kolei za patent do oryginalnej wersji firma zapłaciła jedynie 500 dolarów.

 

Przez lata to Darrow był uznawany za pomysłodawcę gry. Prawda wyszła na jaw dopiero w 1973 r., gdy profesor ekonomii Ralph Anspach został pozwany przez Parker Brothers w związku ze stworzeniem gry "Anti-Monopoly". W trakcie procesu odnalazły się patenty Elizabeth Phillips.

bas/prz/ polsatnews.pl, CNN, New York Times
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie