Wrocław będzie miał własną grę Monopoly, a nawet dwie

Kultura
Wrocław będzie miał własną grę Monopoly, a nawet dwie
Facebook.com/monopolywroclaw

5 listopada premierę ma mieć wrocławska edycja popularnej gry Monopoly. Pola na planszy będą nosiły nazwy znanych ulic stolicy Dolnego Śląska. Z kolei na 3 grudnia zapowiedziana jest premiera skierowanej do dzieci specjalnej edycji planszówki - Monopoly Junior Wrocławskie Krasnale. Tym samym Wrocław będzie jedynym miastem na świecie z dwiema różnymi wersjami gry.

Zasady Monopoly są proste - zawodnicy przesuwają się po planszy o taką liczbę oczek, jaką wskazują rzucone kostki. Kiedy trafią na pole z nazwą ulicy, mogą ją kupić za odpowiednią cenę. Ten, kto "wchodzi" na ulice przeciwnika, musi uiścić opłatę według cennika. Im droższa ulica, tym więcej można na niej zarobić.

 

Ostrów Tumski najdroższy

 

Nie wiadomo jeszcze, jak będzie wyglądać plansza wrocławskiej edycji Monopoly, ale pewne jest, że najbardziej wartościowym polem będzie Ostrów Tumski, na który w plebiscycie "Gazety Wrocławskiej" zagłosowało najwięcej internautów. O zaszczytne miejsce na planszy rywalizowały też: Rynek-Ratusz, ogród botaniczny, Panorama Racławicka, Park Szczytnicki i Archikatedra św. Jana Chrzciciela.

 

 

Krasnal Roszek i jego pies

 

Z kolei edycja skierowana do najmłodszych będzie miała na planszy wizerunki słynnych wrocławskich krasnali.

 

Tutaj faworytem internautów okazał się krasnal Roszek, który jest weterynarzem. Figurkę przedstawiającą Roszka drapiącego psa można oglądać na ul. Norwida we Wrocławiu.

 

Krasnal pokonał w plebiscycie Ósemkę Wioślarską z Politechniki Wrocławskiej, Ekonomka z Uniwersytetu Ekonomicznego, Recyklinka, 100matologa, Bąbelka Chlapusia i Gilberta Grape’a.

 

Nie tylko Wrocław

 

Gra Monopoly stworzona została w Stanach Zjednoczonych w okresie Wielkiego Kryzysu przez Elizabeth Magie. Pierwsza edycja bazowała na ulicach Atlantic City (stan New Jersey).  Planszówka odniosła wielki sukces i podbiła serca graczy na całym świecie.

 

Od tej pory powstały specjalne edycje umiejscowione nie tylko w poszczególnych miastach czy miejscach (np. parki narodowe USA), ale też poświęcone ikonom popkultury, m.in. Beatlesom czy Pokemonom.

 

W Polsce swoją własną wersję miały do tej pory tylko Warszawa, Kraków i Gdańsk.

 

W 2008 r. Gdynia znalazła się na planszy Monopoly Świat - na poszczególne miasta można było głosować przez internet, a Gdynia uzyskała tzw. "dziką kartę".

 

Gazeta Worcławska, polsatnews.pl

pam/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie