Tajfun Faxai uderzył w okolicach Tokio. Wiatr wstrząsał całymi budynkami

Świat
Tajfun Faxai uderzył w okolicach Tokio. Wiatr wstrząsał całymi budynkami
PAP/EPA/JIJI PRESS

W okolice Tokio z ogromną siłą uderzył w poniedziałek na ranem tajfun Faxai - poinformowała japońska telewizja NHK. Porywy wiatru osiągały prędkość 207 km/godz., 84 tys. domów zostało pozbawionych energii elektrycznej.

To jeden z najsilniejszych tajfunów w tym rejonie w ostatnich latach. Główne uderzenie miało miejsce w mieście Chiba, leżącym na wschód od japońskiej stolicy. Żywioł spowodował odwołanie ponad 171 lotów na lotnisku w Tokio, wstrzymanych zostało kilkanaście połączeń kolejowych.

 

 

 

 

 

 

Siła tajfunu była także mocno odczuwalna w sąsiednim mieście Ichikawa, gdzie wiatr wstrząsał całymi budynkami, a ulice zalane zostały ulewnymi deszczami. Na razie nie ma informacji o ewentualnych ofiarach śmiertelnych, wiadomo tylko, że kilka osób doznało niegroźnych obrażeń.

NHK poinformowała, że około 5000 osób zostało ewakuowanych, z czego ponad połowa z turystycznej miejscowości Kamakura na południe od Tokio. Tam ludziom zagrażały osuwiska, ale nie było doniesień o poważnych zniszczeniach. Dla 390 tys. osób wydano zalecenie niezobowiązującej ewakuacji.

Meteorologowie przewidują, że Faxai, który porusza się bardzo szybko (25 km/godz.), kierować się będzie na południe, w związku z tym mieszkańcy Japonii mogą uniknąć kolejnych uderzeń. 

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie