Wybuch gazu w Choczewie. "Połowa budynku jest całkowicie zniszczona"

Polska

Do godzin wieczornych w poniedziałek ma potrwać praca strażaków związana z przeszukaniem gruzowiska budynku w Choczewie (woj. pomorskie), który uległ w poniedziałek częściowemu zawaleniu po wybuchu gazu. Poszkodowane zostały dwie osoby, z czego jedna trafiła do szpitala.

- Zgłoszenie otrzymaliśmy o godz. 10. W budynku mieszkalnym, w którym nastąpił wybuch zamieszkują cztery rodziny. W pierwszej kolejności zadysponowano cztery zastępy straży pożarnej - mówił na antenie Polsat News st. kpt. Mirosław Kuraś z Powiatowej Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Wejherowie. Jak dodał w wyniku wybuchu "połowa budynku jest zupełnie zniszczona".

 

W wyniku zdarzenia dwie osoby zostały ranne. Jedna z nich - kobieta, doznała poparzeń i została przetransportowana do szpitala.

 

"Działania strażaków są bardzo utrudnione"

 

- Po użyciu kamery wziernikowej i wyszkolonych psów na razie wykluczamy, aby w gruzach znajdowały się inne osoby poszkodowane. Ja zawsze zostawiam sobie odrobinę pola manewru i mówię, że jest to prawie pewne. Pewne będzie wtedy, kiedy dotrzemy do każdego zakątka zburzonego budynku. W tym celu dokonujemy rozbiórki budynku - powiedział st. bryg. Marian Hinca, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku.

 

Wskazał, że budynek "raczej na pewno nie będzie się nadawał do dalszego użytkowania", ale ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie powiatowy inspektorat nadzoru budowlanego.

 

Z wnętrza strażakom udało się wynieść wartościowe dla lokatorów mienie i przedmioty, a miejscowe władze samorządowe zaoferowały mieszkańcom zapomogi pieniężne oraz dach nad głową.

 

- Działania strażaków są utrudnione i bardzo niebezpieczne, ze względu przechylone ściany budynku, które w każdej chwili mogą się zawalić - dodał kpt. Kuraś.

 

Na miejscu są także Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego oraz przedstawiciele władz samorządowych w tym wójt gminy i zastępca Komendanta Powiatowego PSP.

 

bas/wka/ RMF FM, polsatnews.pl, Polsat News, PAP; Zdj. główne: nadmorski24.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie