Macron i Putin rozmawiali telefonicznie m.in. o spotkaniu czwórki normandzkiej

Świat
Macron i Putin rozmawiali telefonicznie m.in. o spotkaniu czwórki normandzkiej
PAP/EPA/ALEXEY NIKOLSKY / SPUTNIK / KREMLIN POOL

Prezydenci Francji i Rosji Emmanuel Macron i Władimir Putin wyrazili w niedzielę w rozmowie telefonicznej zadowolenie z wymiany więźniów między Kijowem a Moskwą i zgodzili się, że obecna dynamika sytuacji pozwoli w najbliższych tygodniach na spotkanie czwórki normandzkiej.

Zgodnie z komunikatem Kremla przywódcy wymienili się pozytywną oceną na temat sobotniej wymiany więźniów, "ważnej akcji humanitarnej". Historyczna wymiana między Rosją a Ukrainą objęła 70 osób, po 35 z każdej ze stron.

 

Pałac Elizejski poinformował z kolei, że "obaj prezydenci potwierdzili, iż obecna dynamika sytuacji pozwoli prawdopodobnie na zorganizowanie w najbliższych tygodniach szczytu czwórki normandzkiej w Paryżu w celu osiągnięcia postępu we wdrażaniu porozumień mińskich" dotyczących uregulowania konfliktu na wschodzie Ukrainy.

 

Prezydenci "szczegółowo omówili" sytuację wokół programu nuklearnego Iranu

 

Spotkanie w formacie normandzkim przywódców Rosji, Ukrainy, Francji i Niemiec było wcześniej zapowiadane na wrzesień. Jeśli do niego dojdzie, będzie to pierwsze spotkanie tego formatu na najwyższym szczeblu od trzech lat.

 

Prezydenci Macron i Putin wspomnieli również o zaplanowanym na poniedziałek w Moskwie spotkaniu szefów resortów obrony i spraw zagranicznych obu państw. Rozmowa "pozwoliła na sprecyzowanie głównych osi pracy" czworga ministrów - podał Pałac Elizejski.

 

Ponadto, zgodnie z komunikatem Kremla, prezydenci "szczegółowo omówili" sytuację wokół programu nuklearnego Iranu i opowiedzieli się za "połączeniem wysiłków wszystkich stron w celu zachowania umowy" nuklearnej z 2015 roku.

dc/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie