Turcja za mocna. Polkom pozostanie mecz o brąz mistrzostw Europy

PAP/EPA/TOLGA BOZOGLU

Polskie siatkarki przegrały z Turcją 1:3 (17:25, 16:25, 25:14, 18:25) w półfinale mistrzostw Europy. Na osłodę biało-czerwonym pozostanie mecz o trzecie miejsce z Włoszkami, które już raz w trwającym championacie pokonały. Gospodynie turnieju finałowego zagrają o złoto z Serbią.

Polki nie powtórzą sukcesu sprzed 16 lat, kiedy to właśnie w stolicy Turcji wywalczyły pierwszy, historyczny złoty medal mistrzostw Europy. Gospodynie wygrały 3:1 i tylko w trzeciej partii dały nadzieję biało-czerwonym na uzyskanie korzystnego wyniku.

W pierwszych dwóch setach gospodynie, dopingowane przez ponad 12-tysięczną publiczność, praktycznie rozbiły polski zespół. Polki w tym turnieju nie grały jeszcze tak słabo, zawodziły na całej linii, a Nawrocki nie miał już pomysłu, jak ożywić poczynania swojej drużyny.

Początek meczu należał do Turczynek, ale biało-czerwone nie pozwalały im na rozwinięcie skrzydeł rywalkom. Przy prowadzeniu 16:14 w polu serwisowym pojawiła się Kubra Akman i została w nim do stanu 21:14. W ekipie biało-czerwonych nie funkcjonowało praktycznie nic, przyjęcie zagrywki szwankowało już we wcześniejszych meczach, ale ten mankament rywalki wykorzystały bezlitośnie. W ataku Malwina Smarzek-Godek miała ogromne z przebiciem się przez turecki blok.

W ostatnim secie Polki zmusiły Guidettiego do poproszenia o przerwę na żądanie

Druga partia wyglądała dość podobnie. Gospodynie przy prowadzeniu 14:13 włączyły drugi bieg i praktycznie każdy atak zamieniały na punkt, a Polki tylko statystowały.

Zanosiło się na gładkie zwycięstwo Turczynek, tymczasem w trzecim secie obraz gry zmienił się diametralnie. Polki zaczęły lepiej przyjmować zagrywkę, co też przełożyło się na skuteczność w ataku. Smarzek-Godek z Magdaleną Stysiak nie myliły się w ataku, a Turczynki najwyraźniej po dwóch gładko wygranych setach, myślami już były przy niedzielnym finale. Trener gospodyń Giovanni Guidetti dokonał kilku zmian w składzie. Na boisko desygnował m.in. Ebrar Karakurt, która nie zdążyła już odmienić losów tej odsłony, ale w czwartej partii poprowadziła swój zespół do zwycięstwa. 19-letnia atakująca kończyła niemal wszystkie piłki i punktowała na zagrywce.

Ostatni set mógł jednak potoczyć się inaczej, bowiem Polki zaczęły imponująco - wygrywały 6:2 i zmusiły Guidettiego do poproszenia o przerwę na żądanie. Jeszcze przy prowadzeniu podopiecznych Nawrockiego 13:11 wydawało się, że to spotkanie może potrwać dłużej, ale kolejne sześć punktów zdobyły Turczynki i na tym emocje się skończyły.

W niedzielę o godz. 16 Polki w meczu o brązowy medal zmierzą się z Włoszkami, które we wcześniejszym półfinale uległy Serbkom 1:3 (22:25, 21:25, 25:21, 20:25). Oba zespoły spotkały się już w fazie grupowej. W Łodzi biało-czerwone zwyciężyły 3:2.