Konwencja programowa Koalicji Obywatelskiej. "Mamy plan na jutro i na pojutrze"

Polska

Maksimum 21 dni czekania do lekarzy specjalistów, zmniejszenie umieralności na raka, wyższe zarobki, walka ze smogiem, wwozem śmieci do Polski i premia emerytalna w wysokości nawet 20 tys. zł - to część postulatów, jakie Małgorzata Kidawa-Błońska, kandydatka Koalicji na premiera, zaprezentowała na konwencji wyborczej Koalicji Obywatelskiej. "Jutro może być lepsze" - brzmi hasło kampanii KO.

- Program Koalicji Obywatelskiej jest pełen konkretnych propozycji, które uczynią życie Polek i Polaków lepszym, mamy plan dla Polski nie tylko na dziś, ale też na jutro i na pojutrze - powiedział lider PO Grzegorz Schetyna, otwierając w piątek w Warszawie konwencję wyborczą Koalicji Obywatelskiej.

 

Schetyna: przed nami pięć tygodni najważniejszej pracy naszego życia

 

Lider PO zaznaczył, że program Koalicji Obywatelskiej jest "pełen konkretnych propozycji, które uczynią życie Polek i Polaków lepszym, który przedstawia plan dla Polski nie tylko na dziś, ale też na jutro i na pojutrze, który koncentruje się na tych, którzy Polskę na co dzień budują, na ludziach pracy".


Podkreślił, że program to "efekt setek spotkań z Polakami przez ostatnie cztery lata", napisany przez "dziesiątki ekspertów, specjalistów, praktyków i zwykłych ludzi".


- Przed nami pięć tygodni najważniejszej pracy naszego życia, ale ruszamy do niej z wielką nadzieją, wszyscy wierzymy w zwycięstwo - powiedział Schetyna.

 

  

"Nikt nam nie wmówi, że nienawiść to normalność. Odmienimy Polskę"

 

Na wstępie piątkowego wystąpienia Małgorzata Kidawa-Błońska dziękowała Schetynie za tę nominację.  -Staję dzisiaj przed wami pełna pokory, bo Polska to wielka rzecz. Rzeczypospolita, to wielka sprawa, a ja znalazłam się w polityce, tak jak wy, bo kocham Polskę - mówiła.

 

Jak mówiła, ubiega się o urząd premiera, bo chce "zmienić polską politykę". - Chcę, żeby politycy przestali zaciskać pięści i potrafili podać sobie otwarte dłonie. Chcę, żeby nauczyli się ze sobą rozmawiać, chcę, żeby przestali zarażać nienawiścią wszystkich dookoła, żeby wreszcie Polacy mogli spokojnie spędzić święta przy swoich stołach i rozmawiać bez kłótni - powiedziała Kidawa-Błońska.

 

Dodała, że "chce także, aby polityka stała się sztuką porozumiewania, a nie wiecznej wojny". - Chcę nowej, jasnej, uśmiechniętej Polski - oświadczyła.

 

- Jeśli mnie wesprzecie, jeśli razem ze mną jesteście w stanie powiedzieć: dość, jeśli zrobimy to wszyscy, bez względu na podziały, to nikt nam nie wmówi, że nienawiść to normalność. Odmienimy Polskę - podkreśliła Kidawa-Błońska

 

Kidawa-Błońska do Morawieckiego i Kaczyńskiego: posłuchajcie, co mówią ludzie

 

W trakcie wystąpienia zwróciła się do obecnie rządzących. - Panie premierze, panie prezesie, a może na odwrót, nie jest wcale tak różowo, jak w waszych spotach reklamowych - zwróciła się Kidawa-Błońska do Morawieckiego i Kaczyńskiego. 

 

- Nie wystarczy w programach telewizyjnych pokazywać, że wszystko wygląda wspaniale. Polski nie naprawia się w telewizji, tylko tam, gdzie jest prawdziwe życie, tam gdzie są prawdziwe problemy. Znajdziecie wreszcie czas i zejdziecie na ziemię. Wyjdźcie z limuzyn, wyjdźcie zza ochroniarzy i posłuchajcie, co mówią ludzie - apelowała.

 

Program Kidawy-Błońskiej oparty jest na tzw. Szóstce Schetyny, choć padły także nowe propozycje KO.

 

"W Polsce praca musi się opłacać" 

 

Kidawa-Błońska przekonywała, że Koalicja Obywatelska ma "bardzo dobry program". - Wprowadzimy akt odnowy demokracji - podkreśliła Kidawa-Błońska. 

Wśród kolejnych elementów programu kandydatka KO na premiera wymieniła naprawę służby zdrowia. - Dojdziemy do maksimum 21 dni czekania do lekarzy specjalistów - wyliczała dodając, że zostanie to uzyskane m.in. dzięki odciążeniu lekarzy z niepotrzebnej biurokracji.

 

Wymieniła również, że czas oczekiwania na lekarza w nagłych wypadkach wyniesie 60 minut, a nocne dyżury na SOR-ach zostaną przywrócone. 

 

Kidawa-Błońska zadeklarowała również zmniejszenie umieralności na raka. 

W programie KO - jak dodała Kidawa-Błońska - znalazł się postulat "mądrej otwartej szkoły", podwyższenia płac, "przywrócenia godności ludzi pracujących". - W Polsce praca musi się opłacać - mówiła.

 

KO zatrzyma wycinkę lasów, smog, przywóz śmieci do Polski i węgla z Rosji


Kidawa-Błońska przekonywała również, że KO zatrzyma wycinkę lasów, smog, przywóz śmieci do Polski i węgla z Rosji.


- W programie są też zawarte prawa obywatelskie, a w tym prawa kobiet, osób z niepełnosprawnościami, mniejszości, które zawsze będziemy bronić - mówiła.


- Zrównamy prawa, związki partnerskie i będziemy walczyć z przemocą domową - dodała kandydatka KO na premiera.

Kidawa-Błońska przedstawiając program KO zaznaczyła, że "to, co zostało ludziom dane, nie zostanie im zabrane".


- Chcę uzupełnić pakiet dla seniorów. Mamy ofertę zarówno dla seniorów aktywnych - tym damy premię emerytalna w wysokości nawet 20 tys. zł oraz zwolnienie emerytury z PIT dla tych, którzy pracują - powiedziała. Jak dodała, "w Polsce żyjemy coraz dłużej, a polscy emeryci są naprawdę bardzo aktywni". 

 

Zapowiedź "czeku opiekuńczego, który pomoże sfinansować opiekę nad seniorem"


Podkreśliła, że KO myśli też o seniorach mniej sprawnych. - W Polsce zbyt wiele osób staje przed tragicznym dylematem czy opieka nad rodzicami czy praca. Koalicja Obywatelska chce, by rodzina była razem. Domy spokojnej starości powinny być rozwiązaniem tylko wtedy, gdy nie ma już innego wyjścia - powiedziała. Zapowiedziała w tym kontekście wprowadzenie "czeku opiekuńczego, który pomoże sfinansować opiekę nad seniorem".


- Czeki opiekuńcze będą opiewać do wysokości połowy najniższego wynagrodzenia, czyli do ponad 1 tys. zł - powiedziała.


Kidawa-Błońska mówiła też o "pakiecie dla kobiet". - Zrównamy wreszcie płace kobiet i mężczyzn na takich samych stanowiskach. W ocenie i wynagradzaniu pracy mają się liczyć kompetencje, a nie płeć - zapowiedziała.


Zadeklarowała, że jej rząd będzie konsekwentny w ściganiu sprawców i w ochronie ofiar przemocy, zwłaszcza domowej i seksualnej. - Alimenty będą realnie ściągane przez aparat państwa tak, jak zaległe podatki - powiedziała.


Zapowiedziała też wprowadzenie dwumiesięcznego, płatnego urlopu "tacierzyńskiego".

 

"Stworzymy jasne i przejrzyste prawo podatkowe promujące rozwój firm" 


- Zagwarantujemy dostęp do bezpłatnej procedury in vitro oraz prawo do darmowego znieczulenia przy porodzie - dodała. Zadeklarowała też wprowadzenie darmowego internetu dla młodzieży do 24. roku życia.

 

Małgorzata Kidawa-Błońska podkreśliła również, że chce pomóc przedsiębiorcom, którzy - jak oceniła - dziś są gnębieni. - Stworzymy jasne i przejrzyste prawo podatkowe promujące rozwój firm - powiedziała.

Jak mówiła, bardzo bliska jej sercu jest kultura rozumiana jako element rozwoju społeczeństwa. - Dla mnie kultura to także wolność, swoboda wypowiedzi oczywiście z poszanowaniem innych, prawo do twórczego eksperymentu, brak cenzury - mówiła Kidawa-Błońska. Jak mówiła, naród, który nie dba o swoją kulturę, traci tak naprawdę swoją tożsamość.


Zapowiedziała, że będzie walczyła także o kulturę w polityce. -Będziemy wspierali przejrzystość konkursów i przyznawania środków finansowych (...) uruchomimy dla twórców bogaty system stypendialny, ograniczymy do minimum wpływ urzędników na instytucje kultury i na artystów - mówiła Kidawa-Błońska.


- Naprawimy media publiczne, aby naprawdę były publiczne, zlikwidujemy abonament, a co najważniejsze przywrócimy 50 proc. kosztów uzysków (dochodu) dla twórców w pełnym wymiarze - powiedziała Kidawa-Błońska.


Zaznaczyła, że program Koalicji Obywatelskiej nie jest pisany przeciwko komuś. - To jest program ludzkich spraw - mówiła.

 

"13 października zmienimy Polskę, a wtedy wszystkich nas Polaków czeka naprawdę lepsze jutro"


- Marzy mi się Polska, w której nikomu nie trzeba będzie przypominać, co to jest honor, zdrowy rozsądek, odpowiedzialność, dobre wychowanie i panowanie nad emocjami. Chcę, żeby w przyszłym parlamencie posłowie wszystkim opcji potrafili usiąść razem i wypracowywać rozwiązania - mówiła Kidawa-Błońska.


- Wierzę, że wspólnie odwrócimy zły bieg wydarzeń, mamy już pomysł, plan, mamy determinację i mamy nadzieję, że razem stworzymy lepsze jutro. Możemy to wybrać już w październiku, może to być już 13 października - powiedziała kandydatka KO na premiera.


- 13 października zmienimy Polskę, a wtedy wszystkich nas Polaków czeka naprawdę lepsze jutro, bo jutro może być lepsze - podkreśliła

jm/grz/ml/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie