Zwiększył się odsetek Polaków pozytywnie oceniających działalność Kościoła. Sondaż CBOS

Polska
Zwiększył się odsetek Polaków pozytywnie oceniających działalność Kościoła. Sondaż CBOS
Polsat News

Aktualne badania CBOS wykazują, że 52 proc. Polaków pozytywnie ocenia działalność Kościoła rzymsko-katolickiego - w porównaniu z lipcowymi badaniami jest to wzrost o 4 punkty procentowe. Jednocześnie skala niezadowolenia z funkcjonowania tej instytucji pozostała niezmieniona (37 proc).

Od lipca zwiększył się odsetek badanych pozytywnie oceniających funkcjonowanie Kościoła rzymsko-katolickiego (wzrost o 4 punkty procentowe, do 52 proc). 37 proc. ocenia działalność Kościoła negatywnie.

 

Według CBOS, w dużej mierze opinie o Kościele są powiązane z religijnością i politycznymi preferencjami respondentów. W zdecydowanej większości pozytywnie o działalności tej instytucji wypowiadają się badani zaangażowani w praktyki religijne, szczególnie uczestniczący nich kilka razy w tygodniu, a także osoby popierające PiS, natomiast negatywne oceny wyraźnie przeważają wśród zwolenników Koalicji Obywatelskiej i Lewicy (a także – w mniejszym natężeniu – osób niezdecydowanych na kogo głosować) oraz niezaangażowanych w praktyki religijne lub praktykujących sporadycznie.

 

Dodatkowo, w większości krytyczne wobec działalności Kościoła są osoby o poglądach centrowych, mający od 25 do 44 lat, ankietowani mieszkający w dużych miastach, dobrze wykształceni, uzyskujący najwyższe dochody per capita, a także niezadowoleni ze swojej sytuacji materialnej.

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie