Zgorzelski: symbolem polityki energetycznej PiS będzie wiatrak na węgiel

Polska

- Powinniście się zająć ochroną środowiska. Położyliście odnawialne źródła energii - mówił w "Wydarzeniach i Opiniach" Piotr Zgorzelski (PSL-Koalicja Polska). - Wpuściliśmy polską energię odnawialną na inne tory i będziemy stawiać na energetykę prosumencką - odpowiedział mu Kamil Bortniczuk (Porozumienie, klub PiS).

W środę rusza w Polskę konwój "cystern wstydu PO-PSL", który ma uświadomić Polakom, jak dziurawy był system finansów publicznych za rządów poprzedniej ekipy - zapowiedział szef sztabu wyborczego PiS Joachim Brudziński.


Premier Mateusz Morawiecki podczas inauguracji akcji w Świecku podkreślał, że Polacy pracowali bardzo dużo i ciężko, ale gdzieś te pieniądze wyciekały. Jak wskazał, dziennie przez granicę wjeżdżało 500-600 cystern, zupełnie nielegalnie. Według niego, oznaczało to straty 20-24 mln zł dziennie.

 

- Kiedy zobaczyłem te "cysterny wstydu" to pomyślałem sobie, że na szczęście jestem w PSL, które nie uczestniczy w konkurencji na plagiaty - powiedział w "Wydarzeniach i Opiniach" Piotr Zgorzelski. Jak przypomniał, Platforma Obywatelska pokazywała już kiedyś "billboardy wstydu", które mówiły o nagrodach przyznanych przez ministrów PiS. - Dzisiaj okazuje się, że PO ma swoją kandydatkę na premiera, tak jak swoją kandydatkę na premiera miało PiS - dodał.

 

Jak podkreślił, prezes ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz jest kandydatem PSL na premiera. - Jest bardzo dobrze postrzeganym przez Polaków politykiem (...) Uważam, że jeśli ktoś jest szefem partii, nie powinien się chować za plecami innych polityków - dodał.

 

"Wolę budować przekaz na emocjach pozytywnych" 

 

Kamil Bortniczuk powiedział natomiast w kontekście "cystern wstydu", że "lepszy efekt osiąga się mówiąc o pozytywach". - Tym bardziej, że mamy o czym mówić - dodał.

 

Zapytany przez Bogdana Rymanowskiego, czy ta kampania PiS jest błędem, Bortniczuk oznajmił, że "to pokażą wydarzenia z najbliższych tygodni".

 

- Ja zawsze wolę budować przekaz na emocjach pozytywnych niż negatywnych - powiedział.

 

Odnawialne źródła energii a niezależność energetyczna 

 

Zgorzelski podkreślił, że - według premiera - "dziennie przez granicę wjeżdżało 500-600 cystern", a PiS "dołącza swoje, które trują środowisko". 

 

- Powinniście się zająć ochroną środowiska. Położyliście odnawialne źródła energii. Symbolem polityki energetycznej PiS będzie wiatrak na węgiel z takim sterczącym kominem - dodał.

 

Jak podkreślił, "tylko odnawialne źródła energii produkowane w kraju mogą stanowić o niezależności energetycznej Polski". - Może zamiast tych cystern, warto żeby pojechały z waszymi emblematami wagony z ruskim węglem? - pytał poseł PSL.

 

Jak przypomniał, w 2018 r. sprowadzono 11,3 mln ton węgla z Rosji.

 

"Polskiego węgla jest za mało"

 

- Wy zostawiliście taką politykę energetyczną, że jednocześnie inwestowaliście ogromne pieniądze w konwencjonalne elektrownie węglowe, zamykając tym samym wyrobiska kopalni węgla. Trzeba wiele lat, żeby odbudować zdolności produkcyjne polskich kopalń - odpowiedział mu Bortniczuk.

 

Jak dodał, "polskiego węgla jest za mało, musimy sprowadzać go z Rosji".

 

Poseł Porozumienia tłumaczył, że "wpuściliśmy polską energię odnawialną na inne tory i będziemy stawiać na energetykę prosumencką". - Nie można oprzeć energetyki na energii odnawialnej. Potrzebny jest ten trzon pochodzący z energii konwencjonalnej - dodał.

 

Dotychczasowe odcinki programu "Wydarzenia i Opinie" można obejrzeć tutaj.

zdr/prz/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie