"Pozostawił po sobie wielką pustkę". Zmarł Peter Lindbergh. Wybitny niemiecki fotograf miał 74 lata

Kultura
"Pozostawił po sobie wielką pustkę". Zmarł Peter Lindbergh. Wybitny niemiecki fotograf miał 74 lata
PAP/EPA/LEVIN DEN BOER

Z ogromnym smutkiem informujemy, że 3 września zmarł w wieku 74 lat Peter Lindbergh - napisano na oficjalnym instagramowym profilu artysty. Niemiecki fotograf mody znany był z czarno-białych zdjęć, współpracował z największymi markami ubrań, a jego prace są częścią wystaw galerii i muzeów na całym świecie, m.in. w paryskim Centre Georges Pompidou, czy w nowojorskim muzeum sztuki nowoczesnej.

Lindbergh urodził się w 1944 r. w Lesznie, na terenie dzisiejszej Polski. W 1988 r. zyskał międzynarodowe uznanie, fotografował wówczas m.in. Naomi Campbell, Tatjanę Patitz czy Cindy Crawford.

 

Już w czasach nadmiernej obróbki graficznej zdjęć starał się zmieniać standardy fotografowania. W 2014 r. powiedział, że "na dzisiejszych fotografach powinna spoczywać odpowiedzialność za uwolnienie kobiet od terroru młodości i doskonałości".

 

 

Dwa lata później Lindbergh oświadczył, że "fotograf mody powinien przyczynić się do zdefiniowania wizerunku współczesnej kobiety lub mężczyzny w ich czasach, aby odzwierciedlić pewną społeczną rzeczywistość". 

msl/luq/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie