Ukraińscy parlamentarzyści nie będą mieli immunitetu. Sami o tym zdecydowali

Świat
Ukraińscy parlamentarzyści nie będą mieli immunitetu. Sami o tym zdecydowali
PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

Ukraińscy deputowani przegłosowali we wtorek ustawę o zniesieniu od 2020 roku immunitetu poselskiego, co ma pomóc w realizacji obietnicy wyborczej prezydenta Wołodymyra Zełenskiego wykorzenienia korupcji w polityce.

Obecnie, zgodnie z art. 80 konstytucji Ukrainy, deputowani mogli być pozbawieni immunitetu jedynie w indywidualnych przypadkach.

 

Za zniesieniem immunitetu opowiedziało się 373 deputowanych - podała agencja Interfax-Ukraina. Dla przyjęcia tej konstytucyjnej zmiany potrzebnych było minimum 300 głosów w Radzie Najwyższej Ukrainy.

 

Prorosyjska partia nie głosowała

 

Za przyjęciem nowej ustawy głosowało 252 deputowanych z rządzącej partii Sługa Narodu prezydenta Zełenskiego, 24 z Europejskiej Solidarności byłego prezydenta Petra Poroszenki, 23 z Batkiwszczyny byłej premier Julii Tymoszenko, 22 z ugrupowania Za Przyszłość skupiającego deputowanych, którzy samodzielnie startowali w wyborach, 19 z Głosu rockmana Swiatosława Wakarczuka i 33 z innych mniejszych partii.

 

Jedyna frakcja parlamentarna, która nie głosowała, to prorosyjska Opozycyjna Platforma-Za Życie.

 

Posłowie nie odpowiedzą za to, jak zagłosowali

 

W konstytucji wykreślony zostanie przepis, że deputowani nie mogą być ścigani, zatrzymani ani aresztowani bez zgody Rady Najwyższej i że mają zagwarantowany immunitet parlamentarny.

 

Zostanie zachowana jedna zasada - parlamentarzyści nie ponoszą prawnej odpowiedzialności za wyniki głosowania lub oświadczenia w parlamencie i jego organach, z wyjątkiem odpowiedzialności za zniewagę lub zniesławienie.

wka/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie