Jest nowy premier Ukrainy. "W moim rządzie nie będzie złodziejstwa"

Świat
Jest nowy premier Ukrainy. "W moim rządzie nie będzie złodziejstwa"
PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy zatwierdziła na stanowisku premiera 35-letniego prawnika Ołeksija Honczaruka, który był dotychczas zastępcą szefa biura prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Jego kandydaturę poparło w głosowaniu 290 z 424 deputowanych.

- Przed nowym rządem stoi najważniejsze zadanie: wzrost gospodarczy – oświadczył Honczaruk podczas debaty nad jego kandydaturą.

 

- Nie potrafiliśmy dotychczas uporać się z tymi, którzy przychodzą do władzy, by kraść. Musimy położyć temu kres i my to zrobimy. W moim rządzie nie będzie złodziejstwa – zapewnił nowy szef rządu.

 

Honczaruk poinformował, że za kilka tygodni na Ukrainie oczekiwana jest misja Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), z którą omówiony zostanie nowy program współpracy z władzami w Kijowie. Jak zaznaczył, nowy parlament i Rada Ministrów będą musiały zmienić nastawienie świata wobec Ukrainy.

 

- Podstawą tych zmian powinna być współpraca z naszymi partnerami międzynarodowymi i kredytodawcami. Dlatego za kilka tygodni na Ukrainie będzie misja MFW, z którą będziemy prowadzili rozmowy o nowym, 3-4 letnim programie współpracy – oświadczył premier.

 

Honczaruk jest najmłodszym szefem rządu w niepodległej Ukrainie. Jest doktorem filozofii prawa, absolwentem Narodowej Akademii Zarządzania Państwem przy prezydencie Ukrainy. Po studiach pracował w firmach prawniczych oraz doradzał m.in. wicepremierowi ds. rozwoju gospodarczego i handlu.

 

Zełenski mówił wcześniej, że na stanowisku szefa rządu widzi "ekonomistę bez przeszłości politycznej", jednak Honczaruk związany był z niewielką partią Siła Ludzi, z ramienia której bezskutecznie usiłował dostać się do Rady Najwyższej w wyborach parlamentarnych w 2014 r.

 

W maju br. Honczaruk został mianowany na stanowisko wiceszefa administracji prezydenckiej, która następnie zmieniła nazwę na biuro prezydenta. Odpowiadał w nim za rozwój gospodarczy i reformy.

 

Zełenski: macie szanse trafić do podręczników jako parlament bez bójek

 

W trakcie obrad parlamentu wystąpił prezydent Ukrainy. - Głównym zadaniem, które stoi dziś przed wami, jest wzmocnienie bezpieczeństwa narodowego i obrony, zakończenie wojny w Donbasie oraz odzyskanie zaanektowanego przez Federację Rosyjską Krymu – powiedział Zełenski.

 

Ocenił, że nowa Rada Najwyższa, która została zaprzysiężona w czwartek, z pewnością zapisze się na kartach historii.

 

- Pozostaje tylko pytanie: w jaki sposób? Macie wszelkie szanse trafić do podręczników jako parlament, który dokonał niemożliwego, który wcielił w życie wszystko to, czego nie zrobiono w ciągu ostatnich 28 lat (istnienia niepodległej Ukrainy - red.), jako parlament, w którym nie było bójek i – bardzo was proszę – nieobecności posłów podczas obrad (…) lecz konstruktywna, codzienna praca na rzecz narodu ukraińskiego – oświadczył prezydent.

wka/pgo/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie