W berlińskim zoo urodziły się dwie pandy. "Jesteśmy tak szczęśliwi, że brakuje nam słów"

Świat
W berlińskim zoo urodziły się dwie pandy. "Jesteśmy tak szczęśliwi, że brakuje nam słów"
PAP/EPA/ZOO BERLIN HANDOUT

Dwie maleńkie pandy przyszły na świat w berlińskim zoo - poinformowały w poniedziałek władze ogrodu zoologicznego, w którym takie wydarzenie miało miejsce po raz pierwszy. Zarówno mama, jak i potomstwo czują się dobrze i odpoczywają.

"Meng Meng została mamą, i to od razu podwójną! Jesteśmy tak szczęśliwi, że brakuje nam słów!" - przekazało zoo na Twitterze.

 

Według wydanego komunikatu prasowego pierwsza mała panda przyszła na świat w sobotę wieczorem krótko przed godziną 19, a druga poszła w jej ślady około godziny później. Łącznie ważyły 300 gramów.

 

- Meng Meng i jej młode dobrze zniosły poród i czują się dobrze. Chociaż to pierwsze potomstwo dla tej młodej damy, wzorowo troszczy się ona o swoje potomstwo - przekazał dyrektor zoo Andreas Knieriem.

 

 

 

Jak dodał, w początkowym okresie małe pandy muszą być karmione co dwie-trzy godziny i ważna jest bliskość ciała matki, które chroni je przed wychłodzeniem.

 

To pierwsze narodziny pand w berlińskim ogrodzie zoologicznym; podejmowane w przeszłości próby nie powiodły się.

 

"Cały Berlin cieszy się z narodzin maluchów"

 

Rodzice bliźniąt, sześcioletnia Meng Meng (chiń. mały sen) i dziewięcioletni Jiao Qing (mały skarb), w berlińskim zoo mieszkają od lata 2017 roku. Zostały wypożyczone przez Chiny i pochodzą z rezerwatu w Chengdu w środkowej części tego kraju.

 

"Co za wspaniała wiadomość! Cały Berlin cieszy się z narodzin maluchów, a ja serdecznie gratuluję Andreasowi Knieriemowi i jego zespołowi" - przekazał burmistrz miasta Michael Mueller.

 

Odwiedzający zoo na razie nie zobaczą Meng Meng i jej młodych, mogą za to bez przeszkód podziwiać Jiao Qinga, ponieważ wśród pand ojcowie nie biorą udziału w wychowywaniu potomstwa.

 

Młode pandy rodzą się ślepe i pokryte rzadkim włosiem. Dorosłe osobniki ważą ok. 75-115 kilogramów.

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie