W czeskim zoo przyszły na świat dwa białe lwy. Ich ojciec pochodzi z RPA, a matka z Polski

Świat
W czeskim zoo przyszły na świat dwa białe lwy. Ich ojciec pochodzi z RPA, a matka z Polski
Zoo Hodonin

Dwa białe lwiątka przyszły na świat w ogrodzie zoologicznym w czeskim Hodoninie. Przypadki wystąpienia białego ubarwienia wśród lwów są niezwykle rzadkie. Rodzice czeskich lwiątek pochodzą z Lory Park w RPA oraz z Safari Park Borysew (Łódzkie).

Białe lwy przyszły na świat w hodonińskim zoo rankiem 13 grudnia, ale dopiero teraz władze ogrodu opublikowały ich zdjęcia i podały informację do publicznej wiadomości. Było to podyktowane ostrożnością, gdyż wcześniejsze podobne porody kończyły się śmiercią kotów.

 

Opiekunowie lwiątek obawiali się nocy sylwestrowej


- Maluchy są teraz w kwaterze z matką. Samiec został oddzielony lwicy na kilka dni przed porodem, by miała ona spokój podczas porodu - powiedziała zoolog Zdenka Vavrysová z ogrodu zoologicznego w Hodoninie.

 

Vavrysová dodała, że młode w pierwszych dniach po urodzeniu zostały całkowicie odseparowane od zwiedzających. W zoo bardzo obawiano się również nocy sylwestrowej, która z uwagi na wybuchające fajerwerki jest stresująca dla większości zwierząt.


Białe maluchy zostaną pokazane publiczności za kilka tygodni. Na razie lwiątka będą przyzwyczajały się do obecności ojca. - W najbliższych dniach planujemy połączyć samca z młodą matką - wyjaśniała Zdenka Vavrysová.

 

Pierwszego białego lwa napotkano w 1928 roku

 

Doniesienia o istnieniu białych lwów na terenie Afryki były znane od stuleci. Wobec braku namacalnych dowodów, były przez długi czas uważane za wytwór wierzeń, legend czy mitów.


Pierwszy udokumentowany przypadek napotkania białego lwa pochodzi z 1928 roku. Kolejne przypadki odnotowano w latach 40. i 50. XX w. W 1975 w przylegającym do Parku Krugera prywatnym rezerwacie Timbavati znaleziono miot złożony z dwóch całkowicie białych (samiec i samica) i jednego normalnie ubarwionego lwiątka (samica).


Obecnie wiadomo, że oprócz spotykanych osobników albinotycznych, wśród lwów zdarzają się przypadki naturalnego, całkowicie białego ubarwienia. Jest to spowodowane działaniem genu recesywnego, występującego u obojga rodziców, co zdarza się bardzo rzadko.


W Polsce białe lwy można spotkać jedynie na wybiegu w Safari Park Borysew (ok. 50 km od Łodzi), skąd tez pochodzi matka hodonińskich lwiątek.

grz/luq/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie