Trzaskowski podczas rozpoczęcia roku szkolnego: wiemy, że będzie trudno, ale liczymy, że dacie radę

Polska
Trzaskowski podczas rozpoczęcia roku szkolnego: wiemy, że będzie trudno, ale liczymy, że dacie radę
PAP/Tomasz Gzell

- Miasto zrobi wszystko, żeby warunki w szkołach były jak najlepsze - zapewnił prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podczas inauguracji roku szkolnego w XXX LO im. J. Śniadeckiego. Zaapelował też do uczniów i nauczycieli o wyrozumiałość, w związku z podwójnym rocznikiem.

- Nie jest łatwo w tym roku, bo - jak wszyscy wiecie - niestety w szkołach jest sporo chaosu, w związku z tym, co wymyślił rząd - powiedział do uczniów i nauczycieli Trzaskowski.

 

Przypomniał również o utrudnieniach związanych ze zwiększoną liczbą uczniów, w wyniku likwidacji gimnazjów.

 

- Powiem tylko tyle, że wszyscy wiedzieliście, że będzie kumulacja roczników, że będzie trzeba uczyć się w trudnych warunkach, ale jestem absolutnie przekonany, że dacie sobie radę - dodał.

 

Zapewnił też, że miasto będzie wspierało nauczycieli i rodziców, aby warunki panujące w szkołach były jak najlepsze.

 

"Wiemy, że będzie trudno"

 

Prezydent zaapelował również do samych nauczycieli, aby zadbali o poziom nauczania, który - jak ocenił - w Warszawskich Liceach jest bardzo wysoki.

 

- Wiemy, że będzie trudno, ale liczymy, że dacie radę. Będziemy was wspierać z całych swoich sił, dlatego że jesteście naszym bogactwem - powiedział Trzaskowski.

 

Dla 4,6 mln uczniów, z blisko 24 tys. szkół, w poniedziałek rozpoczął się nowy rok szkolny 2019/2020.

 

"Podwójny rocznik" w szkołach

 

W związku z reformą edukacji, w pierwszych klasach szkół średnich będzie w tym roku więcej uczniów niż w latach ubiegłych - tzw. podwójny rocznik, czyli ostatni rocznik absolwentów gimnazjów i pierwszy rocznik absolwentów 8-letnich szkół podstawowych. W pierwszych klasach liceów uczyć się będzie 333,3 tys. uczniów, w pierwszych klasach techników - 299 tys. uczniów, a w pierwszych klasach szkół branżowych pierwszego stopnia - 109,7 tys. uczniów.

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie