Premier do uczniów: reforma szkolnictwa będzie wam służyć

Polska

- Przekonamy się za kilka miesięcy, że reforma szkolnictwa będzie dobrze służyła uczniom - powiedział w poniedziałek Mateusz Morawiecki podczas wojewódzkiej inauguracji roku szkolnego 2019/2020 w szkole podstawowej w Pruszkowie. - Tak jak Google nie zastąpi wam wiedzy, nauczyciela, tak Facebook nie zastąpi wam przyjaciół, koleżanek, kolegów, których poznajecie w szkole - powiedział premier.

- Pamiętajcie, że to szkoła jest tym podstawowym miejscem, gdzie rodzi się wiedza - przypomniał do uczniów szkoły podstawowej w Pruszkowie premier Morawiecki.

 

Morawiecki: "Nauka to potęgi klucz"

 

 

Premier Mateusz Morawiecki z okazji rozpoczęcia roku szkolnego zmieścił na Facebooku archiwalne zdjęcie swojej klasy ze szkoły podstawowej. "Pamiętam, że dla mnie początek roku szkolnego zawsze był bardzo pozytywnym momentem, bo w szkole miałem wielu przyjaciół, a także, jak się później okazało, Miłość mojego życia" - napisał szef rządu.

 

"Tak, na tym zdjęciu ze szkoły podstawowej nr 60 we Wrocławiu jestem nie tylko ja, ale także moja żona Iwona. Ciekawe, czy ktoś z Was rozpozna nas na fotografii" - dodał Morawiecki.

 

 

"Wszystko będzie dobrze"

 

Premier, który odwiedził Szkołę Podstawową nr 3 im. Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej w Pruszkowie, nawiązał do rymowanki "ucz się, ucz, bo nauka to do potęgi klucz", mówiąc, że to "bardzo słuszne" powiedzenie. Wyraził również opinię, że "nauka to do potęgi klucz też (...) dla wszystkich mądrych państw i mądrych narodów". Dlatego - dodał - "im więcej tej nauki zostanie w głowach dzieci, tym będzie lepiej".

 

- Wiem, że wchodzimy teraz w ten moment, gdy reforma szkolnictwa jest na pewnym zakręcie, jest pewien sprawdzian tej reformy - podkreślił premier. Wyraził jednocześnie wiarę, że "wszystko pójdzie dobrze". Dodał, że "trzeba dać czas, żeby się to wszystko ułożyło".

 

Premier wyraził też nadzieję, że te zmiany, "odpowiadające na wiele potrzeb" uda się wdrożyć "w sposób łagodny" i że "pójdzie to całkiem nieźle".

 

- Zobaczycie za kilka miesięcy, że reforma ta będzie dobrze służyła uczniom - dodał Morawiecki.

 

 

"Podwójny rocznik" w szkołach

 

W związku z reformą edukacji w pierwszych klasach szkół średnich będzie w tym roku więcej uczniów niż w latach ubiegłych - tzw. podwójny rocznik, czyli ostatni rocznik absolwentów gimnazjów i pierwszy rocznik absolwentów 8-letnich szkół podstawowych.

 

W pierwszych klasach liceów uczyć się będzie w tym roku 333,3 tys. uczniów, w pierwszych klasach techników - 299 tys. uczniów, a w pierwszych klasach szkół branżowych pierwszego stopnia - 109,7 tys. uczniów.

ac/hlk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie