Polska i USA podpisały deklarację dot. bezpieczeństwa budowania sieci 5G

Technologie

W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyło się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego i wiceprezydenta USA Mike'a Pence'a. Podczas spotkania podpisano deklarację dotyczącej bezpieczeństwa budowania sieci 5G.

"Biorąc pod uwagę, że bezpieczna technologia mobilna piątej generacji (5G) będzie miała fundamentalne znaczenie zarówno dla dobrobytu, jak i bezpieczeństwa narodowego w niedalekiej przyszłości, Polska i Stany Zjednoczone deklarują pragnienie wzmocnienia współpracy w zakresie 5G" - czytamy we "Wspólnej Deklaracji USA i Polski na temat 5G", którą podpisali w poniedziałek w Warszawie premier Mateusz Morawiecki i wiceprezydent USA Mike Pence.

 

"Ogromny wachlarz nowych zastosowań"


5G ma zaoferować "ogromny wachlarz nowych zastosowań, w tym kluczowych usług publicznych, które przyniosą korzyść naszym obywatelom i gospodarkom" - podkreślono. Zwiększona ilość danych w sieciach 5G, jak czytamy, ułatwi transgraniczne usługi i handel.

W deklaracji podkreślono znaczenie ochrony sieci łączności następnej generacji przed zakłóceniami czy manipulacją oraz zapewnienie prywatności i indywidualnych swobód obywatelom Polski, Stanów Zjednoczonych i innych krajów.

"Polska i Stany Zjednoczone zaznaczają, że w ramach tego zdecydowanego i wszechstronnego podejścia do bezpieczeństwa sieci 5G niezbędna jest uważna i kompletna ocena komponentów i producentów oprogramowania" - napisano.

Zwrócono też uwagę na konieczność "wnikliwej oceny dostawców". Chodzi o to, czy "dostawca jest kontrolowany przez obcy rząd bez możliwości odwołania się do niezawisłego sądu; czy dostawca ma przejrzystą strukturę własności; oraz czy dostawca, w swojej historii, wykazywał się etycznym postępowaniem korporacyjnym oraz, czy podlega on porządkowi prawnemu, który zapewnia przejrzystość działalności firm".

 

Sieć 5G

 

Sieć 5G (sieć telekomunikacyjna piątej generacji) to nowy, intensywnie rozwijany standard telekomunikacyjny. Ma umożliwić pięćdziesięcio - a nawet stukrotne zwiększenie prędkości transmisji w porównaniu do obecnych sieci 4G. Taka technologia ma przyspieszyć m.in. rozwój internetu rzeczy (Internet of Things - IoT), usług telemedycyny, autonomicznych pojazdów czy inteligentnych miast.

 

Jak mówił wcześniej rzecznik rządu Piotr Müller, po podpisaniu deklaracji, czas przejść do konkretów. - Czyli do kwestii badań naukowych w tym zakresie, tworzenia ram bezpieczeństwa dla nowej sieci telefonii komórkowej i w końcu docelowo trzeba będzie również wybrać dostawcę, a jak wiemy, to też budzi pewne kontrowersje - zaznaczył.

 

Müller przyznał, że Polska jest na bardzo zaawansowanym poziomie w zakresie wdrażania nowej technologii 5G. - Ale poczekajmy, niech też jakieś oferty przyjdą na stół, wtedy będziemy decydować - zaznaczył Müller.

 

Nie tylko produkcja, ale także badania i rozwój

 

Premier Mateusz Morawiecki w czasie wizyty w Szwecji w czwartek wyraził przekonanie, że szwedzki Ericsson zadecydował już o inwestycji w Polsce, związanej z technologią 5G. Jak mówił, chodzi nie tylko inwestycje w produkcję, ale też w badania i rozwój.

 

Polska i Stany Zjednoczone pracują nad porozumieniem o współpracy przy tworzeniu infrastruktury sieci telekomunikacyjnej 5G - podał w czwartek dziennik "Financial Times". Według nieoficjalnych informacji zapisy mogłyby wykluczyć udział chińskiej firmy Huawei.

 

Powołując się na źródła w polskiej administracji, brytyjska gazeta zaznaczyła, że współpraca dotycząca 5G ma być oparta na postanowieniach tzw. propozycji praskich ustalonych w czeskiej Pradze w maju br. i w efekcie wykluczać udział kontrowersyjnej chińskiej firmy Huawei w polskiej sieci telekomunikacyjnej.

msl/dk/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie